Pred pár rokmi by som ti povedala, že spoločenským udalostiam sa musíš jednoducho vyhnúť… A keď to nepôjde, schovaj sa na záchode a A) odplaz sa oknom , alebo B) počkaj do konca akcie a potom sa tvár, že si sa tam za rohom s niekým zakecal, a preto ťa nevideli. Dnes to ale zvládam trochu inak, lepšie. A keďže sa ma na to na Instagrame pýtalo viac sledujúcich, dnes tu zazdieľam svoje tipy.
Príprava
Zisti si o udalosti čo najviac – kde, od kedy do kedy, ale aj koľko ľudí tam bude, či niekoho poznáš, aký je dresscode a či bude zabezpečené občerstvenie. Z domu sa ti bude odchádzať ľahšie keď vieš, čo ťa čaká. Zároveň si môžeš pripraviť aj plán úniku. Bez ohľadu na to čo ti hovorí úzkosť, vždy môžeš odísť.
Kde to bude?
Poznaj priestor vopred. Pokiaľ máš možnosť, navštív tú sálu/podnik pár dní pred konaním. Zároveň si môžeš nájsť bezpečné miesta v prípade potreby pauzy – kde sú najbližšie záchody/balkón/šatňa…?
Katastrofické scenáre
Čo najhoršie sa môže stať? Prejdi si všetky možné tragické situácie ktoré ti napadnú, a vymysli k nim plán čo robiť potom. Toto bude nepríjemné, ale v prípade že sa niečo z toho náhodou naozaj stane, budeš vedieť čo robiť. Úzkosť je silnejšia v neistote.
Talizman
Zober si komfort predmet / talizman. Pre mňa je to drevený prívesok na náhrdelníku a veľa náramkov na ľavej ruke. Ak to dresscode nedovoľuje, mám ich aspoň poruke v kabelke. Aj ten pocit spraví rozdiel.
Pozri aj: Zbav sa úzkostných myšlienok s mojim jednoduchým postupom.
Nechoď sám
Choď s dobrým, dôveryhodným kamarátom. Ak nemá čas, nevadí. Stále je šanca že stretneš priateľské duše aj na udalosti. Tak ako aj ja na galavečeri súťaže Superblogeri . Kvôli silnej úzkosti som strávila nejakú časť večera v šatni pri knihe, kde som narazila na viacero skvelých ľudí. Jedna z nich so mnou strávila aj odovzdávanie cien, a na konci sa spýtala či chcem výhru osláviť sedením v šatni. A tak sme šli do šatne a bola som najviac šťastná. Vďaka ti.
Pokiaľ chceš mať k tomuto článku prístup kedykoľvek, ulož si ho na Instagrame.