O udržateľnosti sa poslednú dobu veľa rozpráva. Udržateľná móda, kozmetika i stravovacie návyky… Čo to vlastne znamená, ,,žiť udržateľne“? A existuje vôbec možnosť, ako aj turizmus môže byť trvalo udržateľný?

Udržateľnosť je skutočnosť, že sa daný systém (najmä ekologický, sociálny, ekonomický) alebo určité jeho vlastnosti môže dlhodobejšie zachovať, najmä v prospech budúcich generácií.

V roku 2014 svetový cestovný ruch vyprodukoval 7,6 bilióna USD pre globálny HDP, čím sa stal jedným z najrýchlejšie rastúcich a najväčších sektorov na svete. (zdroj: World Travel & Tourism Council)
obrovský dopad na životné prostredie z viacerých dôvodov. Stále viac využívaná letecká doprava má na svedomí značnú časť skleníkových plynov v atmosfére, ktoré spôsobujú globálne otepľovanie. Niektoré spoločnosti už začali využívať ekologickejšie palivá, no nízkonákladovky sa medzi ne neradia, nakoľko sú o čosi drahšie. Priznám sa, že i ja som nedokázala odolať ošiaľu letenkám za jeden cent (leto 2018, vstupovanie novej spoločnosti na trh). Stále sa učím žiť uvedomelejšie…

Okrem leteckej dopravy turizmus ničí aj pôvodné obydlia a úrodnú pôdu kvôli stavbe hotelov. Väčšina ziskov ide von z oblastí do veľkých spoločností, nie miestnym obyvateľom. Práce v turistický destináciách sú prevažne sezónne, no a v neposlednom rade turizmus ničí pôvodnú kultúru a tradície krajiny – obzvlášť v rozvojových krajinách.

Keď už vieme v čom je problém, pozrime sa na riešenie…

1. Cestuj lokálne

Za dokonalým výletom nemusíš ísť na druhý koniec sveta. Slovensko má množstvo krásnych miest, za ktorými chodia turisti aj spoza hraníc. Ja mám síce zatiaľ obehané len Západné a Stredné Slovensko, no na svoje obľúbené miesta sa vraciam pravidelne.

Keď najbližšie nebudeš vedieť čo s voľným víkendom, pozri hrad červený Kameň (aj so sokoliarňou), ubytuj sa na Smolenickom zámku, alebo choď po stopách permoníkov v Banskej Štiavnici. A ak budeš mať cestu okolo Kremnice, odporúčam sa previesť vláčikom do Hornej Štubne a naspäť – je to trasa cez hory, množstvo tunelov a často tam premáva starý vlak, na ktorom sa dajú otvoriť okná!

2. Prispej na výskum CO2 stopy

Keď kupuješ online letenku/lístok na bus/vlak, máš možnosť darovať pár drobných (väčšinou 1€) na vyrovnanie uhlíkovej stopy tvojej cesty a ďalších iniciatív v oblasti životného prostredia. Túto možnosť nájdeš po vyplnení všetkých svojich osobných údajov, tesne pred zaplatením lístka.

3. Používaj MHD alebo choď pešo

Samozrejme, pokiaľ je to možné. Taxíky sú síce pohodlné, no hromadnou dopravou ušetríš aj peniaze, aj životné prostredie. Inak, jedna z mojich najobľúbenejších činností pri cestovaní je strácanie sa… Len kráčaš kam ťa nohy vedú a objavuješ. Keď som unavená, zapnem GPS a pozriem kde som a ako sa dostanem domov.

4. Batožiny ber málo, a na viac použití

Po niekoľkých cestách už to pôjde automaticky… Pamätám si, že sa naši balili na dovolenku týždeň dopredu, aby nič nezabudli. Keď som dostala prvý krát možnosť sama sa zbaliť do tábora, priniesla som si kufor väčší ako ja, minimálne tri krát viac vecí, ako som potrebovala a dva týždne stanového tábora som prežila len s jednými dlhými nohavicami. Treba ešte podotknúť, že z tých dvoch týždňov jeden celý týždeň sústavne lialo… A tak som sa naučila baliť sa. Teda, zdokonaľujem to! Ak ideš na dlhšiu cestu, nepotrebuješ dvojnásobok oblečenia. Stačí ti nájsť práčovňu.

Ako to súvisí s dopadom na životné prostredie? Viac vecí = viac spotrebovaného paliva = viac oxidu uhličitého v atmosfére = rýchlejšie otepľovanie. Jasné, nezachrániš tým svet, no aj to je krok k zmene. Navyše sa ti bude oveľa ľahšie pohybovať.

5. Prírodná kozmetika!

To, že šampón spláchneš zo svojej hlavy neznamená, že ho spláchneš aj zo sveta. Vyhni sa drogérii v aerosólový plechovkách, sprchovým gélom s mikroperličkami alebo sulfátovým šampóny. Všetka chémia končí v našich (ich) vodách a rozhodne to prírode nepomáha! Obzvlášť krajinám s citlivým ekosystémom.

Odporúčam používať tuhé mydlá a šampóny – sú prírodné, netestované na zvieratách a Slovenské. (napríklad: Ponio, Navia… ) Aj keď sa javia ako maličké, vydržia aj niekoľko mesiacov. Čiže si nemusíš robiť starosť s množstvom tekutín, ktoré môžeš vziať do lietadla a aj tak máš dostatok šampónu na dvojmesačnú cestu!

6. Menštruačný kalíšok

Hygienická vložka je použitá počas 4-8 hodín, ale trvá 500 rokov, kým sa rozloží. Kalíšok sa vám chystám poriadne predstaviť už dlho, no zatiaľ bude musieť stačiť krátke intro. Stojí okolo 15€, jeden môžeš používať 5 až 10 rokov (podľa tvojej starostlivosti oň), a počas menštruácie ho môžeš bezpečne nosiť až 12 hodín. Stačí ho vyliať, opláchnuť pitnou vodou a vložiť naspäť. Po skončení vyvaríš vo vode a schováš do vrecúška.

Ak cestuješ do krajín tretieho sveta, kde nemáš dobrý prístup k pitnej vode, radšej ho len utri vreckovkou. Super je, že nezaberá veľa miesta a nemusíš vopred rozmýšľať, koľko vložiek zobrať, či ich bude kde kúpiť a v neposlednom rade nezaťažuješ životné prostredie zbytočným odpadom!

7. Jedz lokálne

Čiže žiadne medzinárodné reťazce fast food-ov. Je to zdravšie, veľa krát aj chutnejšie a máš šancu spoznať krajinu aj podľa jej chuti. Plus podpora lokálnych reštaurácií a pekárničiek pomáha lokálnej ekonomike.

vegan-avokadovy-toast

8. Prejdi na rastlinnú stravu

Nie len počas cestovania, ale stále. Môžeš to brať ako vyrovnanie svojho dlhu Zemi za nalietané kilometre. Na udržanie nažive všetkých zvierat, ktoré konzumujeme (alebo produkty z nich), potrebujeme 9-krát viac pôdy, ako by sme potrebovali ak by sme danú úrodu zjedli priamo my. O vegánstve tiež niekedy nabudúce v celom článku…

9. Nekupuj v klasických obchodoch so suvenírmi

Pokiaľ je to možné, podpor radšej umelca
Veľa krát sú produkty aj tak vyrobené v Číne… Na uliciach však často sedávajú domáci s podobnými, alebo ešte originálnejšími produktami. Čo tak podporiť priamo ich, miesto obchodov, u ktorých nevieš, kde tvoje peniaze skončia? Najmä ak je turizmus v danej krajine základným príjmom.

11. Pozor, za čo platíš – zvieratá

Na Slovensku bojujeme za zákaz zvierat v cirkusoch, ale v Thajsku sa vozíme na Slonoch. Rôzne ZOO, parky, záchranné stanice… Líšia sa len v názve. Zvieratá (najmä slony, ale aj tigre, žraloky, korytnačky…) sú násilne odobrané matke (alebo ju zabijú), majú mizerný, špinavý životný priestor, často krát priviazané na krátkej reťazi. Nadrogované, bité, nútené robiť neprirodzené úkony.

Samozrejme, že existujú aj centrá, kde majú zvieratá na prvom mieste (a nie zisk). Je ale ťažké ich odhaliť skôr, ako zaplatíš vstupné. Preto odporúčam najprv prečítať niekoľko recenzií na konkrétnu stanicu. Alebo, ak ťa skutočne lákajú exotické zvieratá, zvažuj dobrovoľníctvo! Zážitok budeš mať ešte väčší a aj pomôžeš dobrej veci.

Čo robíš ty, pre udržateľnejšie cestovanie/svet? 🙂 Rada sa inšpirujem, daj vedieť do komentára. No a ak chceš vedieť o ďalších praktických článkoch, nechaj mi na seba kontakt a ja ti napíšem ako prvému!

Prečítaj si aj: