The Žurnál. Slovenský diár, ktorý ťa povedie k lepšiemu sebapoznaniu, k organizovanosti a lepšiemu ,,ja“ – pretože vždy je na čom pracovať. Navyše, je navrhnutý Slovákmi, vyrobený na Slovensku, čiže kúpou podporíš našich! Čo od neho čakať, ako funguje a akú s ním mám skúsenosť? To sa dozvieš nižšie.

Moja skúsenosť

Musím sa priznať, že keď som dostala prvý krát otázku ,,Kde sa vidíš o 10 rokov?“, nevedela som odpovedať. A ani som sa nad tým nechcela veľmi zamýšľať. Veď desať rokov je tak dlhá doba, že na tom teraz nezáleží. Teraz potrebujem rozmýšľať nad tým, čo si dám zajtra na obed.

Pred rokom sa mi prvý krát dostal do rúk The Žurnál, ktorý bol plný takýchto zákerných otázok. Hneď vo viacerých oblastiach: zdravie, práca, vzťahy… Napriek tomu, že som nevedela, čo úplne chcem, snažila som sa vyplniť čo najviac.

Keď som ho teraz po roku otvorila, zistila som, že všetky moje stanovené ciele na najbližších 6 mesiacov sú už dávno splnené. Vlastne, nie len splnené! Sú naplnené na 200%!

Najprv tá diárová časť…

Môže sa zdať zvláštne písať o diáre v polovici júna, no v tomto prípade je to najvhodnejší čas! The Žurnál je z praktických dôvodov len na 6 mesiacov, čiže od januára do júna a od júla do decembra. Tento rok vyšla aj prvá verzia Žurnálu na 12 mesiacov, na ktorú si robím zálusk budúci rok. Ak aj tebe viac vyhovuje ročná verzia, sleduj The Žurnál na Facebooku a Instagrame, kde nájdeš všetky informácie pred predajom – aby sa ti ušiel.

Prvé strany sú venované rôznym cvičeniam, o ktorých si vieš viacej prečítať nižšie. Nimi to ale rozhodne nekončí! Po každom týždni a mesiaci ťa Žurnál povedie k sebareflexii, vďaka čomu porozumieš sám sebe ešte viac. Ukážku vnútra Žurnálu nájdeš priamo v E-shope.

O čom The Žurnál je?

SVETOBEŽNÍK

Toto je moja obľúbená kategória, ktorú vypĺňam ako prvú. Do slepej mapy si značím, kde som už bola, ale aj kam chcem ísť. Nie len v najbližšom pol roku, ale tak celkovo, počas života. (A áno, je ťažké nevyfarbiť celý svet!)

the zurnal - svetobeznik

SEBAPOZNANIE

Pravdepodobne už vieš, že pod sebapoznaním sa nemyslí vedieť ako sa voláš, a kedy si sa narodil. Ak chceš pracovať na svojich (možno teraz zdanlivo nemožných) snoch, mal by si pracovať aj na sebapoznaní. Každý sme iný, a tak ak aj naša cesta bude vyzerať inak. Nepozeraj preto na druhých, pozeraj na seba.

Žurnál je tu ako praktický pomocník s množstvom cvičení, či doplňujúcich otázok, vďaka ktorým sa nad sebou zamyslíš, a zaručene nájdeš odpoveď. Spätne si uvedomujem, že som za ten rok skutočne veľa stihla, veľa sa naučila a

Poznáš svoje silné a slabé stránky? Vieš predvídať svoju vlastnú reakciu? Po čom skutočne túžiš? Čo ťa motivuje a čo odrádza? Čo je tvojou vášňou, kvôli čomu ráno vstávaš z postele? Kedy sa ti pracuje/učí najlepšie? Aj to sú informácie, ktoré ti veľmi uľahčia cestu k snom.

TIP: Nie všetko si značím do Žurnálu. V staršom článku si prečítaj o tom, aké aplikácie používam na organizovanosť a sebarozvoj. Spolu so Žurnálom dokonale ladí aplikácia Daylio, kde si značím podrobne svoju dennú náladu a aktivity, ktoré som v daný deň robila. Na konci mesiaca si z nej stiahnem svoj mesačný graf nálad a vlepím do Žurnálu.

NASTAVENIE VLASTNÝCH CIEĽOV

Keď už máš aspoň trochu predstavu o tom, kto skutočne si, môžeš prejsť k nastaveniu si cieľov. Ciele sa kladú dlhodobé a krátkodobé – čiže na 10 rokov, 5 rokov, 6 mesiacov, ale aj mesiac či týždeň. Ak si predstavuješ seba o 10 rokov so svojim synom či dcérou na rukách, napíš si to. Ak sa chceš v práci vypracovať vyššie, napíš to tiež. Už samotné napísanie/vyslovenie svojho sna či cieľa je začiatok jeho zhmotnenia. Navyše, príjemne sa to číta s odstupom času… 😉

TIP: Svoj veľký, dlhodobý cieľ (napríklad o 10 rokov), si môžeš rozmeniť na menšie kroky na jednotlivé roky – čím podrobnejšie si ho popíšeš, tým ľahšie sa ti bude plniť!

Žurnál je tvoj a môžeš si ho prispôsobiť podľa seba. Tak, ako neexistuje návod na ,,správny“ život, tak neexistuje ani návod na správne vypĺňanie Žurnálu.

RUTINA, RUTINA, RUTINA

Zbožňujem dobrodružstvá, objavovanie nových vecí a rýchle tempo života… Napriek tomu si však udržujem svoju malú rutinu. Tá ranná mi pomáha nakopnúť deň – obzvlášť, keď neviem kde začať. Večerná ma zase pripraví na spánok a na ďalší deň. Vďaka Žurnálu som si začala osvojovať aj týždennú a mesačnú, plus som pridala nové veci do už zaužívanej rannej rutiny.

the zurnal - rutina

TIP: Nezačínaj zhurta. Ak si tvoríš rutinu od základov, začni s jedným zvykom. Napríklad vypiť veľký pohár vody hneď po zobudení. Ja si tento pol rok pridávam čistenie pleti, pretože to neskutočne flákam.

V nespolednom rade…

Nebuď na seba príliš prísny. Ja som bola v písaní diáru/denníku vždy perfekcionista (ale jedine v tom!) – asi preto mi nikdy denník nevydržal dlhšie ako týždeň. Každý text musel byť krásne upravený, bez gramatických chýb a škrtancov. Ideálne ešte aj farebne rozlíšený. Trvalo mi dosť dlho, kým som pochopila, že ma moje vlastné nároky odrádzajú. Sú časti, na ktorých si dám záležať a pekne ich upravím, a sú také, kde to naškriabem tak, že by to mal aj doktor problém prečítať. Tak mi to vyhovuje, a teda tak je to správne.

Diár The Žurnál kúpiš online, alebo v kníhkupectve Martinus. (Dotlač nebude, preto si uchmatni svojho pomocníka čím skôr.)

Nechceš, aby ti unikol najnovší článok? Tak mi na seba nechaj kontakt a ja sa ti ozvem s ďalšími novinkami. Kým tak spravím, prečítaj si rady na cesty, ekoživot, či dobrovoľníctvo. Vidíme sa tam!

Prečítaj si aj: