Stres, tréma, úzkosť – ako ukludniť svoje telo okamžite a bez liekov

  1. Domov
  2. Blog
  3. Do života
  4. Stres, tréma, úzkosť – ako ukludniť svoje telo okamžite a bez liekov

Človek by povedal, že po dvanástich rokoch na koncertnom pódiu, alebo štyroch rokoch na divadelných doskách už trému nepozná, a stres zvláda bravúrne. Omyl. Od začiatku roku 2019 som viedla niekoľko prednášok pre študentov, a pred každou jednou sa mi chveli nohy, točila hlava a vysychalo mi hrdlo, aj keď som práve dopila.

Posledné mesiace som navyše zažívala silnejšie záchvaty úzkosti. Také, kedy máš pocit, že svet sa rúti, je ti na odpadnutie a chceš vyskočiť zo svojho tela… O tom, ako sa zbaviť úzkostných myšlienok počas záchvatu som už písala. Dnes sa pozrieme na to, ako ,,neomdlieť“.

Technika uzemnenia

Raz mi Instagram vyhodil príspevok presne s touto technikou. Pripadala mi ako hlúposť, ktorá určite nemôže fungovať. Prešlo ešte pár (ťažkých) týždňov (plných bolesti a utrpenia 😀 ) a dala som jej šancu. Spoiler alert: Funguje. Preto nečakaj, a keď budeš najbližšie potrebovať pomoc, vyskúšaj ju.

V čom spočíva:

Rozhliadni sa okolo seba, a nájdi:
5 vecí, ktoré môžeš vidieť
4 veci, ktoré môžeš chytiť
3 veci, ktoré môžeš počuť
2 veci, ktoré môžeš ovoňať
1 vec, ktorú môžeš ochutnať

TIP: Používanie esenciálnych olejov testujem zatiaľ len pár týždňov, no vyzerá to, že tiež majú niečo do seba. Kúpila som rôzne druhy u BIOnatural, kde za ne nenecháš celú výplatu,

To je všetko. Zistila som, že to veľa krát nie je také ľahké, aké to znie a tak je moje telo dostatočne zamestnané niečim iným. Rovnako mi to pripomína, že svet sa nerúti, ja nezomieram a všetko bude zase v poriadku.

Napínanie svalov

Podľa štatistík úzkosťou trpí 7,3% populácie, čiže jeden človek z trinástich. Preto považujem za dôležité o tom rozprávať. Ak medzi nás patríš aj ty, vedz, že to z teba nerobí horšieho človeka, ani ťa nijak neidentifikuje. Prečo to spomínam práve v tejto časti článku? O tejto technike napínanie svalov mi totiž povedal kamarát, ktorý má rovnaký problém už niekoľko rokov. A ja som o tom nevedela. Keď som mu povedala, čo prežívam, zdôveril sa mi aj on. Bolo to krásne, mať niekoho, kto prežíva niečo identické, a teda ťa 100% chápe!

V čom spočíva:

Počas záchvatu veľa krát cítim napätie v krku a na pleciach, akoby tam ležal celý svet. Postupné napínanie a uvoľňovanie celého tela dokáže tento tlak zmierniť. Začni od rúk. Zatni päsť, uvolni, otvor ruku čo najviac, cíť každý pohyb. Potom druhú ruku. Prejdi tými časťami tela, ktoré potrebuješ. Pripomeň im, že si nažive, a tento stav je len chvíľkový, prejde čoskoro. Skonči pri hlave. Natiahni do jednej strany. Do druhej. Krúž s ňou…

O tom, ako sa zbaviť úzkostných myšlienok počas záchvatu si si už mohol prečítať pred pár dňami. Nabudúce ti poviem, ako bojujem s úzkosťou každý deň, a či jóga s meditáciou naozaj funguje. Ak nechceš aby ti to uniklo, nechaj mi na seba kontakt. Napíšem ti mail, keď bude vonku!

Pozri aj: Aplikácie, ktoré mi pomáhajú rásť.

Prečítaj si aj: