Kedysi čítanie, teraz pozeranie rozprávok je neodmysliteľnou súčasťou každého detstva. Telka sa u nás s výnimkou sobotňajšieho rána nepozerá, no online filmy sú celkom v kurze. Miesto detských relácií na vymývanie hláv, pozerávame so sestrou rozprávky prevažne môjho detstva a svetlé výnimky aj posledných rokov.
Či máš mladšieho súrodenca alebo nie, neverím, že nasledujúce filmy tebou ani trochu nepohnú!
piesen mora

Pieseň mora (2014)

Spoločnosť vychováva svoje deti v štýle „si chlap, tak nerev!“. V tomto svete starých Keltov je tulenia víla posledná, ktorá môže zachrániť všetky rozprávkové postavy. Oproti nej stojí sova, ktorá všetkých postupne zbavuje emócií. Za účelom pomôcť, no my časom zisťujeme, že emócií sa nesmieme zbaviť, iba sa ich naučiť ovládať a vyjadrovať. Radosť, hnev,aj smútok

coco rozpravkaCoco

Pomerne nový film, v ktorom sa spája svet živých a mŕtvych. Rodina je na prvom mieste. Ale nie v tom zmysle, ako žije stále viac rodín. Pohádaných, nekompletných, bez vzájomného pochopenia a tolerancie. Uctieva ten vzor rodiny zo starých filmov. Láskavý, tolerantný a benevolentný.

spirit rozprávka

Spirit: Stallion of the Cimarron

Akčná, no romantická rozprávka o osídľovaní Divokého Západu. Príbehom nás vedie neisto vznikajúce priateľstvo medzi divokým mustangom a jedného indiána. Oboch ich ale spája to isté – boj za svoj domov a snaha nadobudnúť stratenú slobodu.

eko rozpravka

Wall-e

„WALL-E „je futuristický film, ktorý zobrazuje zem, ktorá je pokrytá odpadom, neobývateľná kvôli ničivým návykom človeka a nekontrolovateľnému konzumu. Zem je bez života, nachádza sa nej len len robot nazvaný WALL-E. Ľudia, ktorí práve žijú vo vesmíre, vyšlú na Zem prieskumného robota EVE. WALL-E ju nasleduje cestou späť na vesmírnu loď, kde objaví, ako sa zmenila ľudská existencia.
 
posledny dazdovy prales

FernGully: The last rainforest 

Tento film z roku 1992 poukazuje na problematiku ohrozených dažďových pralesov a celkovo správanie ľudí k prírode. Téma aktuálna pred niekoľkými rokmi,  aktuálna i dnes. Každým dňom stále viac. Animované víly „FernGully“ učia divákov o ochrane prírody, nehovoriac o nebezpečenstvách znečistenia a nezdravých potravín. V časti ,,Posledný dažďový prales“ vystupuje výrazná postava netopiera, ktorý uletel z laboratória, čím načŕta rovnako dôležitú tému – testovanie na zvieratách.
happy feet

Happy feet

Hit roku 2006, tancujúci tučniaci v Antarktíde. Chytľavé piesne a baletné podvodné kreácie pomáhajú zmäkčiť tvrdé ponaučenie o tom, ako komerčný nadmerný rybolov a znečistenie ohrozilo Antarktídu a jej obyvateľov.

2. časť čoskoro
Čítaj aj:

Prečítaj si aj: