Pred pár mesiacmi som fungovala veľmi hekticky. Niekoľko budíkov na najneskoršiu možnú hodinu, rýchlo na seba niečo navliecť, nachystať veci do školy a vypadnúť z domu, aby som sa aspoň cestou najedla a vzala si odniekiaľ kávu. Samozrejme, že sa aj ku mne dostali články, ako by som mala vstávať o piatej ráno, ako to zvyšuje produktivitu a má všetky možné pozitívne účinky. No a čo. Veď mne to takto vyhovuje.

Neviem kedy presne nastala tá zmena. Či to bolo tým, ako som si večer prestala stíhať umývať vlasy, alebo kolegyňou, ktorá to praktikovala. Posledné asi dva mesiace moje rána začínajú o šiestej ráno. Z domu do školy mi stačí odísť o pol ôsmej, no tá hodina navyše každé ráno sa naozaj hodí. Ako ju využívam? Nech sa páči…

Pijem

Prvá vec, ktorú robím už pár rokov je, že vypijem veľký pohár vody, ktorý som si večer nachystala k posteli. Tvoje telo nedostalo žiadnu vodu počas posledných 8 hodín, tak ho hydratuj! Ak by si si z tohto článku nemal nič osvojiť, prosím toto aspoň vyskúšaj – naozaj to robí divy.

Som vďačná

Rovnako ako večer, sadnem si na posteľ a rozmýšľam aspoň nad tromi vecami za ktoré som vďačná. Vôbec to nemusia byť obrovské veci ako napríklad výhra v športke. Veci, ktoré Ti napadnú ako prvé, sú väčšinou tie najlepšie. Ďakujem za kvalitný spánok, večer za prežitý deň, alebo aj (nateraz) samozrejmosti ako ,,Ďakujem, že mám 10 prstov“. A keď ich nemáš desať, ale osem, buď vďačný za to. Ide o to priniesť do Tvojej hlavy pokoj a pocit vďačnosti. Skvelá vec na vďačnosti je, že nemôžeš byť smutný a vďačný naraz. Rovnako nemôžeš byť nahnevaný a vďačný. Nejde tu o to, aby si potláčal ostatné emócie. Keď sa však ráno nastavíš na vďačnosť, nerozhodia Ťa tak ľahko malichernosti.

Preberiem sa – jóga a studená sprcha

Zobudiť sa nestačí. Samému organizmu trvá dlho, kým sa preberie. Reakcie máme pomalšie, a naše orgány tiež ešte spia. Najčastejšie ma preberal fakt, že som prespala budík a meškám už niekoľko minút. Teraz miesto ranného stresu cvičím jógu. Niekedy k nej pridávam aj studenú sprchu – no nedá sa povedať, že by to bola rutina.

TO-DO list

Stávalo sa mi, že som dňom len tak prešla a vlastne nič nespravila. Jasné, raz za čas to môže byť oddych, no dlhodobo je to skôr frustrujúce. To-do list je skvelý pomocník v situáciách ,,aj by som niečo robila, ale neviem čo / nudím sa“. Mal by byť čo najdetailnejší, no stále jednoduchý a reálny. To znamená, že ciele ako ,,Budem cvičiť celý deň, až kým nebudem ako The rock“ sa pravdepodobne nesplní v krátkom časovom úseku. Rovnako je lepšie definovať si namiesto ,,Spravím prezentáciu do školy.“ niečo v zmysle „naštudujem si tému na prezentáciu a spracujem si k nej poznámky. Ak mi vyjde čas, graficky upravím prvé strany.“. Stratíš menej času prokrastinovaním, pretože nebudeš vedieť ako začať a je viac reálne, že dosiahneš tento menší cieľ, ako to, že rovno spravíš celú prezentáciu.

Daj mi vedieť, keď si niektorý zo zvykov osvojíš! 🙂

Prečítaj si aj: