Bola som sama na dvojtýždňovej ceste Francúzskom… Prvá zastávka bol Avignon, odkiaľ som večer prišla do Marseille úplne unavená po dni chodenia s obrovským batohom. Práve v Marseille, najnebezpečnejšom meste Francúzska som mala odskúšať môj prvý nocľah cez Couchsurfing.

Jeff ma čakal na stanici, a vyzeral sympatickejšie ako na fotke (takže aspoň trochu ako vzdelaný človek). Spýtal sa ma, či nie som hladná, a či by mi nevadilo keby sme skočili rýchlo na kebab – ale že je trochu ďalej, lebo tuto nie sú čisté (neskôr som pochopila, že sa jedná o hallal). Ja nebudem jesť, ale poďme.

O hodinu neskôr prišla aj ponuka ísť niekam na pivo. Slušné odmietanie neakceptoval. A tak napriek tomu, že som sa ledva držala na nohách, šla som si odniesť batoh, a potom do podniku. Do podniku, kde bolo tak plno, že ani stáť sme nemali kde, nie to ešte sedieť…

,,Vieš, pred pol rokom som sa rozišiel a odvtedy nechodím s nikým von. Tak aspoň keď mám u seba Couchsurferov, aby si ľudia nemysleli, že som teplý…“ Začal so svojim životným príbehom, stále hlbším pozeraním sa do očí, a celkovo zvláštnym správaním. Skvelo Michaela. Mala si 54 ponúk na nocľah a ty… Ty si teda vieš vybrať. Dúfaj, že je to len alkoholom, ktorý popil. Uvedomuješ si, že s ním musíš stráviť v jednom byte tri noci?
Po rozpovedaní svojho životného príbehu nahodil výraz ,,som neviniatko a ty ma musíš ľutovať“.

Neskôr večer, uňho doma

,,Si klasn!“ Prosím? Ach, jasné… Google prekladač. To sa číta; si krásna. A je to tu. Pripitý hostiteľ, jednoizbák a slzný sprej schovaný v batohu na konci izby. Keby som bola v tejto situácii prvý krát, asi by som zmätkovala.

(O sexuálnom obťažovaní si vieš viacej prečítať tu)

Nasledovali predvídateľné, sladké reči. Snažila som sa meniť tému, vravela som o svojom snúbencovi(EDIT: Na cesty už nosím fake obrúčku. Niekedy to stačí.), dokonca som ho aj výslovne požiadala aby prestal. Videla som, ako sa hnevá stále viac. Dostala som sa k batohu, a okato si dala sprej do vrecka.

Čaro slzných sprejov je to, že ho mám už takmer dva roky (od 2016), a napriek tomu, že som ho ani raz nepoužila, pomohol mi už veľa krát. Popravde, dúfam, že keď ho bude NAOZAJ treba, budem ho mať poruke. A že bude fungovať. Haha…

,,Čo to je?“ To mám na nepríjemné situácie. Ťažko povedať či v jeho očiach prevládal strach, či hnev. Ešte raz sa ma pokúsil pobozkať. Postavil sa, vylepil mi facku, nakričal niečo v zmysle ,,všetko je tvoja chyba“ a odišiel. Odišiel prostred noci z vlastného bytu.

Keď som ostala sama, poslala som môjmu „Núdzovému kontaktu“ adresu, meno a telefónne číslo na môjho hostiteľa. Áno viem, toto sa robí pred tým, ako sa dostaneš do problému. Už som sa to naučila. Dala som sprej a vreckový nožík pod vankúš a zaspala. Zhodnotila som, že ísť sa túlať po nočných uliciach v Marseille, by mohlo byť ešte horšie.

Okolo šiestej ráno sa dotackal domov, zvalil sa na matrac v kuchyni (i keď v jednoizbovom byte je všetko kuchyňa) a ja som hodinu na to odišla spoznať toto ,,desivé“ mesto…

Druhý deň

Ráno som pobrala to najdôležitejšie a vybrala sa do mesta. Presviedčala som sa, že sa vlastne nič nestalo, a tak je to v pohode. Že sa ešte vrátim a tak si uňho nechám veci. Počas túlania sa mestom som narazila na námestie, na ktorom boli postavené dva zvláštne prístrešky, okolo ktorých stálo pár desiatok ľudí v plavkách. Vo februári. Odchytil si ma jeden z organizátorov, a vysvetlil mi, že to sú sauny, počas nejakého festivalu. A že v ten deň to končí. Veľa sme sa rozprávali, a zrejme som sa niekomu potrebovala zdôveriť so zážitkom zo včerajšej noci. Povedal, že to je hrozné, a rozhodne sa tam už nemám vracať. O desať minút mi dal kontakt na kamaráta, u ktorého môžem zostať, keď mi bude niečo hroziť. On vraj hneď po akcii odchádza preč, a tak ma nemôže ubytovať.

Večer som sa vrátila. Povedali sme si asi tri vety, a každý sa starali o seba. Zrejme to naozaj bolo iba alkoholom, pretože som už žiaden ďalší problém nemala.

Prisahám, že toto bola výnimka, a inak je Couchsurfing skvelý a bezpečný. Ak chceš vedieť, ako s ním začať a byť v pohode, prečítaj si návod na Couchsurfing.

Prečítaj si o bezpečnosti o na cestách, uvedomelom cestovaní, alebo mi na seba nechaj kontakt, a ja ti napíšem, keď bude niečo podobné vonku!