Napriek tomu, že naša rodina vždy recyklovala, oblečenie kupovala v sekáčoch, alebo ho dedila, pohľad do našej kúpelne by mohol byť súčasťou reklamy na konzum. Nespočetné množstvo šampónov, pretože jeden je na mastné vlasy, ale zoslabuje ich. Ďalší ich síce zosilní, ale zamotá. A takto dokola. K tomu rozličné gély a vody na rast vlastov, niekoľko sprchových gélov, krémov, voňaviek. Voňavky zrejme nikdy neminieme, pretože ,,v katalógu voňali inak“. Takisto máme štyri telové mlieka. Už sme doma mali tri, ale to kokosové voňalo krásne. Tak sme si s maminou spravili radosť.
Vždy, keď si spomínam na svoje návyky čo i len spred pár mesiacov, chce sa mi plakať. Chce sa mi plakať, a hanbím sa, no treba o tom rozprávať, lebo by bolo pokrytectvo, predstierať, že som sa takto už narodila.
VEGAN kozmetika
Vravela som si, že sa jedná len o ďalší štítok/značku, kvôli ktorej stúpne cena niekoľko krát vyššie. ,,Navyše, do kozmetiky predsa nejdú vajíčka, mlieko ani med. Väčšinou. Nie?“ Odkiaľ sa teda berú všetky tie super-nadupané-látky-ktoré-tvoje-telo-najviac-potrebuje?
Malý výcuc pre príklad:
- vitamín A a D je extrahovaný z treščej pečene
- vitamín E z vajíčok
- prekvapivo sa naozaj používa aj mlieko, srvátka alebo loj
- kyselina hyaluronová sa okrem iného získava aj z kohútích hrebienkov
- keratín a kolagén získame zo šliach a kĺbov
- lanolín z ovčej vlny
- cetyl alcohol pochádza z hlavy veľrýb a delfínov
- guanin z rybích šupín
- ambra v parfémoch vzniká v tráviacom trakte Vorvaňa Obrovského. Niekedy je vylúčená z tela Vorvaňa spolu s trusom, inokedy sa dá získať len zo zabitej veľryby
Experimenty na zvieratách zahŕňajú:
- injekcie alebo nútenia kŕmenia zvierat s potenciálne škodlivými látkami
- vystavenie zvierat žiareniu
- chirurgické odstránenie orgánov alebo tkanív zvierat, aby úmyselne spôsobili poškodenie
- nútené vdychovanie toxických plynov
- podrobenie zvierat strašným situáciám, aby vytvorili úzkosť a depresiu
Rabbits in stocks, Bangkok University, Thailand 1989 buav copyright
Ktoré značky testujú na zvieratách:
Medzi najznámejšie na Slovensku patria:
- AVON
- Victoria’s Secret
- Chanel
- Dove
- EOS
- Mary Kay
- MAX FACTOR
- MAYBELLINE
- Nivea
- Old Spice
- Oriflame
- Yves Rocher
- a VEĽA ďalších
Pre zvyšok značiek TESTOVANÝCH na zvieratách, klikni SEM.
Pre zoznam značiek NEtestovaných na zvieratách, klikni SEM.
Aby si si bola najbližšie istá, že re tvoj krém/make-up, šampón… netrpel žiaden živý tvor, hľadaj na ich obaloch jednu z týchto značiek:
Ak ťa okrem etickej kozmetiky zaujíma aj etická móda, čítaj TU.
Slovenská prírodná kozmetika
Na tejto fotke je vidieť časť všetkých kozmetických potrieb, ktoré sme mali doma. Naschvál som vyberala tie, ktoré boli aspoň z polovice plné, aby som nebrala do úvahy aj takmer prázdne nádoby (to by to čislo bolo ešte väčšie).
A na nasledujúcej, je moja terajšia výbava. Jeden tuhý šampón, jedno tuhé mydlo, kookosový olej, antiperspirant v recyklovanom a kompostovateľnom obale, malé bambucké mydlo, ktoré bolo ako vzorka k nákupu. Ešte mi chýba zubná pasta – tá je už hádam na ceste! To je všetko. Naozaj nič viac nepotrebujem.
Jedna z výhod je aj to, že nemusím neustále pri cestovaní prelievať sprcháč a šampón do malých nádob, ale bez problémov mi prejdú v príručnej batožine až do lietadla. Sú vhodné na celé telo, dokonca i na tvár, príjemne voňajú a čuduj sa svete, šampón pení jak čert! 🙂
Kokosový olej
Kokosový olej som používala miesto krémov už predtým, no skôr v prípade núdze. Posledné mesiace však ak krém, tak jedine kokosový olej. Takisto ho využívam na bielenie zubov. Narozdiel od sódy bikarbóny, ktorá je využívaná vo ,,waste-free“ zubných pastách, nepoškriabe sklovinu, ani nijak inak neškodí. Po klasickom čistení zubov si stačí ešte raz vyčistiť kokosovým olejom. Hotovo!
Pazúch
Všetky predsudky preč, aj prírodný antiperspirant funguje. Navyše je šetrnejší k pokožke, a tak sa nemusíš obávať ho naniesť aj chvílu po holení.
Všetky tieto veci nájdeš v obchodoch:
.
Ak hľadáš alternatívy bavlneného oblečenia, pozri SEM.