Veľa krát som sa stretla s názorom, že recyklovanie zachráni našu planétu, a teda my sa nemusíme nijako obmedzovať. Naďalej môžeme používať igelitové vrecká, mimochodom – nerecyklovateľné. Rovnako aj jednorazové príbory, či poháre sú úplne v poriadku. Pokiaľ by to bola pravda, neboli by sme teraz tam, kde sme. Tak, čo sa deje s mojim odpadom, keď ho dám zrecyklovať?!

Samozrejme, že recyklovanie je skvelý spôsob, ako zredukovať svoj odpad. Čiže pokiaľ ešte nerecykluješ, založ si zvlášť nádoby a ideš do toho! Pokiaľ tvoja škola/práca nerecykluje, založ aj jej.

Tak prečo recyklovanie nestačí? Aké sú jeho negatíva?

recyklovanie papiera

Väčšinu plastov nedokážeme zrecyklovať.

Existuje 7 druhov plastov, z ktorých dokážeme zrecyklovať iba 2. Takže ten zvyšok končí na skládkach, v oceánoch.

koše na recyklovanie

Navyše veľa ľudí stále nevie recyklovať.

  • Zelená – SKLO – neznečistené sklenené fľaše, sklenené črepy, sklenené obaly z nápojov a potravín
  • Modrá – PAPIER – noviny, časopisy, knihy, zošity, lepenka, kancelársky papier, reklamné letáky, kartón, papierové tašky
  • Červená – KOVY – všetky kovové zvyšky, obaly od kovu
  • Žltá – PLASTY – PET fľaše, fólie, plastové tašky, plechovky, obaly z drogérie, tetra paky
  • Čierna – ZMESOVÝ ODPAD – konzervy, znečistený papier, hygienické potreby, použité plienky, živočíšny odpad, keramika
  • Hnedá – BIO ODPAD – kuchynský odpad zo zeleniny a ovocia, odpad zo záhrady

Znečisťuje sa vzduch.

Možno si si neuvedomil, že odpad nie je len to, čo hodíš doma do koša. Vzniká aj pri preprave, spracovaní a opätovnej preprave… Toto všetko prispieva k ďalšiemu svetovému problému – znečistenie ovzdušia.

Kal papiera.

Okrem toho, že nemôžme recyklovať donekonečna, ukázalo sa, že recyklovanie papiera tiež nie je bezchybné. Keď sa papier recykluje, vytvára sa do buničina*. Tá sa potom umyje a vyčistí, neskôr sa vytvaruje do nového papiera. Počas procesu recyklácie papiera sa všetci „outsideri“, ako napríklad: atrament, čistiace chemikálie a farbivá z papiera, prefiltrujú na papierový kal. Tento kal potom ide rovno na skládku, odkiaľ sa všetky tie ťažké kovy a množstvo toxínov dostávajú do podzemných vôd.

*Buničina alebo technická celulóza alebo len celulóza je technický termín na označenie suroviny – vláknitej hmoty, ktorá sa vyrába chemickým spracovaním dreva alebo slamy.

Nezáujem o recyklované produkty.

Je pekné, že recyklujeme, ale čo s tým, keď ich potom nikto nechce? Len si spomeň na svoje školské zošity. Sú nové či recyklované? Popravde, tiež som si radšej vybrala tie nové – mali krajší obrázok na prvej strane. Och, či som bola sebecká a hlúpa! Rovnako aj spoločnosti, si radšej vyberú nové, než recyklované. V poslednej dobe sa síce zvyšuje počet EKO značiek, no pokiaľ ich nezačneme podporovať, žiadna zmena nenastane.

recyklovanie papiera

Nemáme dostatočne moderné prístroje. 

Pol roka vo Francúzsku som trpela pri každom menšom plaste ako je kelímok od jogurtu (vrátane). ,,Toto sa nerecykluje, nezoberú to.“. Modernizácia prístrojov sa líši krajina od krajiny, kraj od kraju.

Výsledok?

Verím, že jediný spôsob, ako môžme prestať zhoršovať našu planétu, je uvedomiť si, čo naozaj robíme, a aký to má dopad. Ako som už spomínala, recyklovanie je skvelé, ale nezachráni nás. Dokonca ani nezastaví znečisťovanie. Možno si aj ty vravíš ,,som sám, nič nezmôžem, nikoho tým nezachránim“, a podobne… Ver mi, každá zmena je, aj bude vidno. Či začne pri tvojich návykoch pri jedení, obmedzením mäsa, nosenia si vlastného príboru na opekačky, alebo si v bare vypýtaš drink bez slamky. Všetko sa ráta, a pokiaľ redukuješ svoj odpad, nie si na zlej ceste.

Pretože dav sa skladá z jednotlivcov.

Prečítaj si aj: