Najčastejšie argumenty MLM markeťákov – ako nenaletieť podvodníkom?

  1. Domov
  2. Blog
  3. Marketing
  4. Najčastejšie argumenty MLM markeťákov – ako nenaletieť podvodníkom?

Ja by som vlastne mohla byť skutočne úspešná v multi level marketingu. Základy psychológie ovládam, komunikovať viem, vzorcov na štruktúru MLM je na internete plno… Akurát by som si musela vybrať chrbtovú kosť, aby som ľuďom mohla sľubovať  to, čo 99% z nich nedostane.

Posledný článok na tému multi level marketingu, konkrétne rozobratie projektu Mladí a úspešní mal obrovský úspech. Som rada, že moje myšlienky padli na úrodnú pôdu a pomohol ti. Zároveň však cítim, že je ešte veľa vecí, ktoré treba pri tejto téme povedať. Ako už z úvodu môžeš tušiť, opäť na MLM nepadne práve najlepšie svetlo.

V článku sa dozvieš:
– Aké sú najčastejšie argumenty obrancov takejto formy marketingu, a dávajú vôbec zmysel?
– Je aj bežné zamestnanie pyramída, akou ju často nazývajú?
– Tipy ako sa nenechať zmanipulovať.
– Ako rozlíšiť zmysluplnú príležitosť od MLM podvodu?
– Kde inde nabrať skúsenosti a kontakty, ktoré ti v MLM sľubujú?
– Záver

Argumenty v prospech MLM

Na získanie dostatočného množstva informácií som bola v kontakte s niekoľkými členmi, ale taktiež s pár zakladateľmi rôznych MLM biznisov. Každý mal iné zameranie, od Forexu, cez cestovanie až po predaj kozmetiky. To, čo sa v článku dočítaš sa preto vzťahuje všeobecne na multi level marketing, nie na jeden konkrétny biznis. Moje skúsenosti sú doplnené o informácie z voľne dostupných článkov a videí, kde ľudia taktiež zdieľajú svoje skúsenosti. V prípade, že sa odvolávam na štatistiku, link na ňu v článku nájdeš taktiež.

Rozhovor s väčšinou markeťákov tohto druhu prebiehal pomerne pokojne, čo ma milo prekvapilo. Samozrejme že bol aj prípad, kedy sa spočiatku milý rozhovor zvrtol na ich agresívny monológ plný argumentačných faulov. Nebudem menovať konkrétne projekty, pozrime sa na prehľad najčastejších argumentov, ktoré použijú v prípade konfrontácie.

„Ty si vo väčšej pyramíde ako ja, pretože máš nad sebou šéfa.“

Tak sme tu. Pri najpoužívanejšom argumente network markeťákov všetkých čias… Priznám sa, keď som ho počula prvý krát, zaskočil ma. Bežné zamestnanie, kde máš vedľa seba niekoľko kolegov, nad sebou zopár nariadených, a hlavného šéfa, sa na prvý pohľad môže zdať ako pyramída. Ale jedine tvarom trojuholníka. Každopádne pokiaľ nevieš ako sa veci skutočne majú, po tejto vete si oslabený, pretože sa cítiš nevzdelane, menejcenne, a keď majú pravdu v tejto jednej veci, prečo by ju nemohli mať vo viacerých?

Nie každý trojuholník je pyramídová schéma

Bežné zamestnanie, od upratovačky až po bankára, nie je pyramídová schéma, ale obchodná hierarchia – a s podvodnými pyramídami to nemá čo robiť. Pri pyramídových hrách je v centre ich aktivít nábor nových ľudí. Multi level marketing má zase v strede nábor nových ľudí v kombinácii s predajom produktu/služby. No a priberá stále ďalších ľudí, až sa jedného dňa minú. Nezáleží, či si „vyberajú, s kým chcú spolupracovať a s kým nie“, alebo berú každého, kto je ochotný zaplatiť vstupný poplatok. Dôležité je, že nie je obmedzený počet miest a čím viac ľudí pod sebou majú, tým lepšie pre tých na vrchole.

Obchodná hierarchia sa týka usporiadania a organizácie jednotlivcov v rámci spoločnosti/firmy podľa ich postavenia, moci a pracovnej pozície. Nejde teda o nekonečný nábor nových zamestnancov.

Prečítaj si aj: Najčastejšie chyby blogeriek v roku 2020.

„MLM nemôže mať s pyramídovou hrou nič spoločné, pretože tá je predsa nelegálna.“

Často krát sa k tomu argumentu ešte pridáva „Ale vieš, záleží čo je to za produkt, a kto robí to MLM a…“ a neviem čo ešte. Samozrejme, že každé MLM je iné. No tak, ako každá mama považuje svoje dieťa za najkrajšie na svete, tak aj takýto „biznismen“ považuje ten svoj produkt za najlepší.

Pri tomto argumente pracujeme s implicitnou premisou, čiže niečím, čo nebolo povedané, ale predpokladáme, že všetci o tejto skutočnosti vedia, alebo si ju domyslia. V tomto prípade je to „Čo je nelegálne,to sa nerobí/neexistuje to.“. Ale dáva to zmysel? Ak je niečo nelegálne, neznamená to, že to neexistuje. Je predávanie drog nelegálne? Áno. Existujú ľudia, ktorí to napriek zákazu robiť budú? Áno. Predáva práve teraz niekto drogy? Pravdepodobne áno.

„Ona neuspela, pretože sa málo snažila“

Nie zlato, ona neuspela, pretože prišla neskoro. Podľa prieskumu od FTC stráca peniaze v MLM biznisoch až 99% zapojených predajcov. To sú spravidla iba tí, ktorí sa zapojili medzi prvými, respektívne sú na vrchole celého projektu. Prečo je to tak? Pretože majú pod sebou najviac ľudí, a z ich tržieb získavajú časť aj oni.

Taktiež, dajme tomu, že MLM, do ktorého si sa práve zapojila, je ešte len na začiatku. To znamená, že máš veľké množstvo ľudí, ktorých môžeš zlanáriť do svojho tímu. No na to, aby si sa vypracovala do toho prvého percenta musíš obetovať takmer všetok svoj voľný čas, a veľa krát ani to nestačí. Vyplývajúc z početných skúseností mojich čitateľov, či iných blogerov, na to, aby sa ti vrátili vstupné poplatky musíš makať niekoľko mesiacov, a aj tak nemáš istotu. Ja sa pýtam: Nie je rozumnejšie investovať tento čas a energiu do niečoho zmysluplnejšieho? Rozumnejšie alternatívy nájdeš nižšie v časti „Ako rozlíšiť zmysluplnú príležitosť od MLM podvodu?“.

„Ak sa pridáš, a budeš úspešná, už nikdy nebudeš musieť ísť do práce.“

Veľmi radi svoje služby promujú ako ten jediný a najlepší spôsob ako dosiahnuť finančnú aj časovú slobodu. Je to ale skutočne tak? Pracujme teraz s možnosťou, že sa vypracuješ do jedného úspešného percenta. Čo ak sa celý ich biznis zo dňa na deň jednoducho zruší? Nebol by to prvý prípad, kedy celý projekt bez varovania skončil. Všetok ten čas, drina, kontakty, obraty, množstvo ľudí pod tebou, slová ako „CEO“ či „manažér“ pred tvojim menom jednoducho zmizne. A nemáš nič. Ani odstupné, ktoré by si dostal v bežnej práci.

Ak ťa zaujíma, ako sú vnímaní MLM obchodníci na trhu práce, možno niekedy v budúcnosti bude článok aj túto tému. Nechaj mi na seba kontakt, a ja ti napíšem, keď bude online. Zatiaľ sa mi totiž nepodarilo nazbierať dostatočné množstvo informácií. Vo všeobecnosti je však každá skúsenosť v životopise dobrá.

Prečo je toľko obhajcov MLM?

Z môjho prieskumu súdim, že do network marketingu sa najviac nechajú zapojiť práve zúfalí ľudia. Alebo mladí, ktorí aj tak „nemajú čo stratiť“. No a pokiaľ chcú, aby sa ich projektu (a teda aj im) darilo, musia robiť MLM dobré meno. Dôvod, prečo som tu ja (a ďalší), odporca MLM, je, že sa odmietam pozerať na to, ako sú tisícky ľudí využívaní a sklamaní z neúspechu, na ktorý boli vlastne vopred predurčení.

Taktiež, ľudia neradi priznávajú, že sa mýlili. A ak si dlhšiu dobu v MLM, priznať si chybu je ešte náročnejšie, pretože odchodom vlastne dobrovoľne zahadzuješ všetku svoju doterajšiu prácu a hlavne čas. No ostávať v projekte len kvôli tomu, že si tam už príliš dlho, je nezmysel. Vždy môžeš zmeniť názor.

„Ty si určite proti MLM, pretože si v niektorom neuspela.“

 Toto je ukážka argumentačného faulu ad hominem tu quoque. Väčšinou ho použijú, keď nemajú ako rozumne reagovať na tvoje argumenty, a tak miesto tvojich slov, napadnú priamo teba. Nejedná sa teda o argument, ale o argumentačný faul. Môžeš na to povedať akurát „Ty zas obhajuješ MLM, pretože si v niektorom bola úspešná.“. No rozumná debata skončila. Prosím, keď sa ocitneš v akejkoľvek diskusii, neznižuj sa k argumentačným faulom, ale reaguj na argumenty, ktoré tvoj protivník pokladá.

Tipy, ako sa nenechať zmanipulovať

Považujem sa za ľahko ovplyvniteľného človeka. Aj napriek tomu, že viem presne aké techniky používajú, väčšinou mi tá ponuka vŕta ešte pár dní v hlave. Môj prvý MLM call som absolvovala v 18tich. Jeho zameranie bolo cestovateľské, sľubovali mi lacnejšie letenky, ubytká, zorganizované zážitkové výlety a neviem čo ešte… Problém bol, že vstupný poplatok bol 200€, čo som si absolútne nemohla dovoliť. Dohodli sme sa teda, že pár dní počkám na výplatu a potom budeme pokračovať. Všetci svätí pri mne stáli v tom momente, pretože som takto získala viac času na rozmyslenie. Prebrala som to s mamou, a tá mi povedala, že aj keby to skutočne bola taká jedinečná príležitosť, načo to mne bude, keď aj tak všade stopujem a najradšej spím u niekoho doma na gauči. Mala pravdu. Do projektu som nevstúpila.

Napriek tomu, že si teraz ani len nespomeniem ako sa tá organizácia volá, vtedy mi to nedalo pokoja. O rok som si dohodla tento biznis hovor opäť. Utvrdila som sa v tom, že to nejako podozrivo smrdí, a nie je to nič pre mňa. Myslela som, že je to nejaký typ pyramídovej hry, no slečna na videohovre mi šikovne vysvetlila, že to teda rozhodne nie je. O MLM som nemala ani poňatie.

Prečítaj si aj: Duševné zdravie – ako sa zbaviť stresu, trémy a úzkosti?

Uč sa, ako manipulujú oni

Ak by som mala vypísať každú techniku, akou zháňajú ľudí do svojho tímu (čiže pod seba), zabralo by to ďalší článok, možno dva. Môžeš si ale načítať články práve od nich. Na internete nájdeš plno dostupných článkov na tému „ako získať rýchlo ľudí do môjho mlm“ alebo „10 tipov ako začať v mlm“. Nezaručí ti to síce odolnosť, ale aspoň budeš vedieť čo a prečo robia, keď ťa niekto bude kontaktovať nabudúce.

Ver svojej intuícii

Nerada zniem pesimisticky, no ak sa ti niečo zdá príliš dobré na to, aby to bola pravda, pravdepodobne to nie je pravda. Alebo to aspoň nebude také jednoduché. V zahraničí sú veľmi časté články podobné tomu môjmu o Mladí a úspešní. Keď ti nabudúce príde ponuka spolupráce na projekte, ktorý sľubuje zarábanie počas spánku, alebo byť platená za existenciu, vygoogli si ho. Určite nájdeš hneď niekoľko článkov (v angličtine), ktoré ho podrobnejšie rozoberajú, a prezradia ti či sa jedná o podvod, alebo nie. Vlastne, čím viac tých článkov nájdeš, tým je väčšia šanca že to je podvod.

Chcela som sem pridať taktiež časté psychologické taktiky predaja, ako je napríklad navádzanie na kladné odpovede, oslovovanie menom, či prezentácia firemnej kultúry a zábavy, no najlepšie bude ukazovať si ich postupne na jednotlivých príkladoch. Ak ťa to zaujíma, sleduj ma na Instagrame, kde ich raz za čas nahrám do stories.

Ako rozlíšiť zmysluplnú príležitosť od MLM podvodu?

Spísala som zopár otázok, na ktoré je fajn myslieť skôr, ako sa kamkoľvek prihlásiš.
– Čo zistíš z ich online prezentácie? Vieš čo konkréte robia, čo ťa naučia, a majú uvedené nejaké referencie?
– Píšu o tom projekte aj iné médiá? Ako veľmi dôveryhodné sú na stupnici od Aktualít po Hlavné správy?
– Dokážeš sa do toho projektu dostať aj bez toho, aby ťa niekto oslovil? Veľa biznisov totiž nemá stránku prístupnú bez predchádzajúcej registrácie, a zaplatenia poplatku.
– Ak sa budú odvolávať na to, koľko zarábajú ich členovia, popros ich, aby ti ukázali dôkaz. A taktiež: koľko ľudí majú celkovo zapojených, a koľko je skutočne úspešných?
– Alebo si jednoducho vygoogli „Is -názov organizácie- an mlm/ a scam?“.

Network markeťáci majú očividne pocit, že existujú len dva druhy práce. Ich MLM, a potom otrokárčina niekde v bežnej práci od deviatej do piatej. A keď ti v správe hovoria, ako ťa naučia pracovať odkiaľkoľvek na svete, myslia tým, že ti ukážu len jeden spôsob – ten ich. V skutočnosti sú však stovky skutočných zamestnaní, pri ktorých môžeš žiť život digitálneho nomáda. Ak je to tvojim cieľom, na túto tému taktiež nájdeš na internete plno článkov.

Prečítaj si aj: 7 tipov pre prezentovanie ako profík, aj keď sa veľmi hanbíš

Lepšie alternatívy pre sebarozvoj

Často som sa ľudí v MLM pýtala, čo na ňom vidia také skvelé. Medzi najčastejšie odpovede patria: Si obklopená ľuďmi, ktorí chcú v živote niečo dosiahnuť – rovnako ako ty! Máme rôzne školenia, workshopy, prednášky a teambuildingy… Vystúpiš zo svojej komfortnej zóny, a zdokonalíš všetky svoje schopnosti.

Nepopieram, že tomu tak skutočne je. Verím, že sú aj MLM, ktoré ti majú čo ponúknuť, a skutočne ťa niečo naučia. No cena za túto skúsenosť je príliš vysoká – finančne aj časovo. Už dávnejšie som spomínala viaceré organizácie, ktoré ti taktiež ponúkajú kvalitný sebarozvoj či mentoring, dokonca za zlomok ceny. Alebo zadarmo, pomocou rôznych grantov a sponzorov. V skratke si o nich vieš prečítať v popise nasledujúcej fotky.

https://www.instagram.com/p/B5hlliHJjDa/

P.S.: Pre študentov v okolí Bratislavy odporúčam z vlastnej skúsenosti moju srdcovku – Nexteria Leadership Academy.

Vidíš, je viacero možností, ako nadobudnúť cenné skúsenosti či kontakty. Skôr než sa upíšeš MLM príležitosti, zisti si o nej čo najviac, definuj si svoju motiváciu, a zváž aj iné možnosti. Nie je všetko zlato, čo sa ligoce.

Záver

Dúfam, že ti článok pomohol, a že teraz viac rozumieš aj druhej strane vecí, o ktorých sa ťa budú snažiť presvedčiť. Vieš, že klasické zamestnanie nie je pyramídová schéma, a že keď napádajú teba, robia to pretože im došli argumenty na to, čo hovoríš.

V multi level marketingu podľa štatistík uspeje iba 1% zapojených ľudí. Je tam teda šanca, že budeš medzi tými šťastnými aj ty, no je mizivá. Na záver chcem len pripomenúť, že síce nie je MLM ako MLM, no aj každé matka považuje svoje dieťa za to najkrajšie.

Ak považuješ tento článok za užitočný, potešíš ma zdielaním, alebo mi napíš spätnú väzbu do komentárov, na Instagram, alebo na mail info@www.michaelaeliasova.sk . 🙂

Prečítaj si aj: