Priznám sa, že až tento rok som zazrela prvý krát #Whomademyclothes… Možno je to tým, že donedávna som sa na instagrame veľmi nevyskytovala, no skôr to bude mojou ignoráciou všetkého eco-friendly.

Predpokladám, že o rýchlej móde si už niečo počul. Rovnako tak aj o jej protiklade – pomalej móde. Vieš, že existuje hnutie proti FastFashion, čiže rýchlej móde? Poďme si predstaviť Fashion Revolution.

 

Továreň na rýchlu módu pre veľké značky, Rana Plaza (Bangladesh). 

Pred piatimi rokmi, 24 April 2013, pochovala 1 138 ľudí. 

Ďalších 2 500 bolo zranených. Obete sú prevažne mladé ženy.

Príčinou nebolo zemetrasenie, ale narušená statika. Budova bola už deň pred tým z bezpečnostných dôvodov evakuovaná, no nasledujúci deň sa zamestnanci museli vrátiť do práce, kvôli hrozbe straty platu.

Vtedy sa zrodila Fashion Revolution. Jej víziou je módny priemysel, ktorý si váži ľudí, životné prostredie, kreativitu a zisk rovnako.

rana plaza - fast fashion

Už si niekedy rozmýšľal nad tým, odkiaľ sa berie tvoje oblečenie? Nie? No, nepatrí to medzi najčastejšie otázky v modernej spoločnosti. Rozumiem.

Zober si lokálne značky, napríklad FusakleWaki Vaky… (žiaden sponzoring) Podobný tovar vieš nájsť vo veľkých obchodoch, 3 aj 4 krát lacnejší. Všetko stojí peniaze, a rýchla móda nie je zadarmo. Niekto, niekde platí. Svojim zdravím, možno životom.

Na výrobu jedného trička sa spotrebuje 2 720 litrov vody – toľko vody normálne vypijeme za tri roky.

Až 95% oblečenia môže byť zrecyklované, alebo upcyklované.

Prosím, rozmysli si, čo budeš podporovať.

Čo robiť?

Čítaj aj: Prečo spomaliť módu

Nakupuj kvalitné oblečenie od dizajnérov, eco-friendly značiek, zaujímaj sa z čoho sú tvoje handry vyrobené, a kto ich vyrobil. Čiže pozor na bio bavlnu, a certifikované továrne, bez detskej sily a s adekvátnym finančným ohodnotením svojich zamestnancov. Alebo aspoň v sekáčoch, upcykluj svoje staré oblečenie, alebo nenakupuj vôbec. Síce ťa to vyjde trochu drahšie, ale zato kvalitne. a šetríš prírodu. No a samozrejme to pomôže ekonomike štátu, ale to už je o inom…

VIAC INFO : https://www.fashionrevolution.org/ 

Prečítaj si aj: