Všímam si veľký boom veselých ponožiek na našom území za posledné roky. A nečudo – sú krásne, stále vznikajú nové dizajny, a taktiež sú pomerne spotrebný tovar (ak teda chodíš bez papúč ako ja a tak všetky prederieš). Pokiaľ si tiež vyberáš ponožky podľa dizajnu či podľa ceny, poďme sa zamyslieť aj nad ich eko dopadom. Práve čítaš prvý článok zo série recenzií ponožiek – nabudúce sa pozrieme aj na slovenské značky ako Dedoles, Fusakle či 2ponožky.
Čo o sebe hovoria Happy socks?
Šťastné ponožky, no je z nich šťastná aj Zem? Nevšimla som si, že by svoju značku príliš tlačili cez ekológiu a udržateľnosť. Skôr mi to príde, že si uvedomujú dôležitosť tejto témy v spoločnosti a snažia sa pridať na vlnu. Nie vyslovene greenwashingom, ale robením absolútneho minima.
Na stránke majú sekciu „udržateľnosť“, kde hovoria o troch veciach – nabádajú ťa k starostlivosti o oblečenie, zverejnili správu o udržateľnosti z roku 2019, a tvrdia, že všetky zapojené strany v procese výroby aj distribúcie súhlasia s ich zásadami správania sa. V nich ide viac menej o to, že dodávatelia platia (aspoň) minimálne mzdy svojim zamestnancov, nezamestnávajú deti, neakceptujú akúkoľvek diskrimináciu… Viac menej veci, ktoré by mali byť samozrejmé všade vo svete (aj keď realita je bohužiaľ úplne iná).
Ponožky Happy socks sa vyrábajú v Turecku (85,79%), Číne (7,36), Portugalsku (3,25%), Peru (0,92%), a v Taliansku (0,54%). Čiže najmä v krajinách s extrémnym rizikom zneužívania pracovníkov. Nemajú však voľne dostupný zoznam dodávateľov (a ich adresy), takže si zákazník nemôže overiť, či fabriky skutočne dodržujú vyššie spomínané „zásady správania sa“. Okrem podmienok a procesu výroby sa však treba zamyslieť nad tým, koľko dané ponožky precestujú kým sa dostanú k nám…
Z certifikátov nedisponujú žiadnym skvelým – žiadna evidencia použitia eko bavlny. Majú však certifikát OEKO-TEX 100 čo znamená, že materiál alebo konečný produkt je správne vyrobený bez nebezpečných a toxických látok.
Dopad na planétu a ich plány
V ich reporte za rok 2019 uvádzajú, že pre väčšinu ponožiek v detskej kolekcii používajú organickú bavlnu. Či to tak aj skutočne je však nezistíme, keďže nemajú žiaden certifikát, a ani inde na stránke o tom nehovoria. Na rozdiel od veľkých luxusných značiek svoje nepredané kusy nepália, ale predávajú ich vo väčšej zľave na konci sezóny, alebo darujú svojim zamestnancom. Super, no opäť by som povedala že to má byť bežná praktika firiem, a nie niečo za čo si zaslúžia pochvalu. Do roku 2030 si zaumienili používať 100% recyklovaný alebo udržateľne získaný materiál. Budem im v tom veľmi držať palce.
Pozri aj: Kto vyrobil moje oblečenie? Pýtajú sa tisíce ľudí po celom svete…
O Happy socks v skratke
Je to začiatok. Vidno, že so snahami začali, no osobne si myslím že najmä za účelom udržať si stávajúcich zákazníkov. Každopádne svoju ekologickosť nepropagujú na každom rohu a povedala by som že sa ani nesnažia brandovať ako „tá eko značka“ – čo nie je zlá vec. Sú úprimní a priznávajú aj svoje nedostatky na ktorých zároveň chcú pracovať. Nemala by som problém u tejto značky nakúpiť v prípade, že mi budú chýbať ponožky a do niektorých sa u nich zaľúbim.
Keďže som však u nich nikdy nenakúpila, nedokážem posúdiť kvalitu ponožiek – preto budem rada ak sa podelíš o svoj názor v komentári nižšie. 🙂