Myslím, že o ekológiu a udržateľnejší spôsob života sa zaujíma najmä mladšia generácia. A my do toho potom ťaháme našich rodičov, prípadne starých rodičov. Žijeme však v nie práve luxusných podmienkach na intrákoch, so študenstkým rozpočtom – inak nazývaným aj „z ruky do huby“.
Sama som na stredoškolskom internáte strávila 6 rokov, no a teraz prvým rokom bývam v študentskom byte na výške. Za tie roky som sa naučila veľa vecí… Efektívne variť na dvojplatničke, skladovať jedlo v zdieľanej chladničke tak, že ho nikto neukradne, a v neposlednom rade umývať riad v umývadle trpasličej veľkosti.
Posledné dva roky, čo sa viacej zaujímam o udržateľný spôsob života a ekológiu, som musela zmeniť veľa z mojich návykov. Nebudem tvrdiť, že zo dňa na deň si vybuduješ ekologickú domácnosť, veď ani tá moja zatiaľ nie je taká, akú som si vysnívala. Ale dostávam sa tam. Preto sa nesnaž spraviť všetky zmeny naraz, radšej postupne, pomaly a trvalo.
V článku zistíš:
1. Ako skladovať pečivo? …a čo s ním keď stvrdne
2. Kúpim šunku bez obalu?
3. „Zero waste“ zbytočnosti, ktoré naozaj nepotrebuješ.
4. Drogéria
5. Môžem skladovať múku v pôvodnom papierovom obale?
6. Drobnosti, na ktorých záleží…
Zero waste začiatky… …a po dvoch rokoch.
1. Ako skladovať pečivo?
Igelitové, či plátené vrecká? Ja nosím aspoň jedno plátené vrecko v každom batohu. Pár som ich kúpila po mojom návrate zo zahraničia, celá natešená vrhnúť sa po hlave do bezodpadového životného štýlu. Väčšinu som však ušila z látky (pôvodne záves/záclona) zo sekáča. Ešte som sa nestretla s tým, že by mali problém s nákupom pečiva do vlastného. Práve naopak, väčšinou sa tešia, usmejú sa a pokecáte.

Nemôžem však povedať, že by igelitové vrecká boli celé zlé. Bezpochyby majú množstvo svojich výhod, no fakt, že sa nerozložia a nevieme ich ani recyklovať, je tu prekážkou. Ak už doma máš zbierku starších vreciek, pokojne ich používaj ďalej, kým sa úplne nezničia.
Najlepšie ale bude nechať ich len doma na poličke a nakupovať do plátených. Pečivo, ktoré budeš chcieť odložiť na ďalšie dni len preložíš do igelitového vrecka doma.
Tip: Čo s tvrdým pečivom?
Pravdepodobne poznáš „trik“ s mikrovlnkou. Ak máš už len tvrdé rožky, a pekáreň je ďaleko, alebo je koniec mesiaca a musíš sa rozhodovať medzi jedlom a cestou domov, vlož ich na pár sekúnd do mikrovlnky. Okamžite zmäknú, no pozor, tento stav nebude trvať dlho…
Čo keď nemáš prístup k mikrovlnke? Zabaľ pečivo do igelitového sáčku a polož na 20 minút na radiátor. Ideálne ho aj pár krát otoč, nech je rovnomerne mäkké. Takto zohriate ti vydrží „čerstvé“ oveľa dlhšie ako vytiahnuté z mikrovlnky.
Pozor: Bez igelitového vrecka bude mať radiátor opačný vplyv – rožky ti ešte viac stvrdnú a môžeš si spraviť akurát tak strúhanku.
2. Kúpim šunku bez obalu?
Kým ľudia nezistia, že už 4 roky nejem mäso, často sa pýtajú, ako kupujem mäso a šunku. Najekologickejšie by bolo samozrejme mäso a mliečne výrobky nejesť, no chápem, že teraz nie je vhodná chvíľa presviedčať ťa na zmenu stravovacích návykov.
Tak ako aj s pečivom – prines si vlastnú nádobu. Šunku som už pár krát videla ľudí nakupovať do voskových obrúskov, a teta za pultom im na to tiež nič nepovedala. Rovnako tak si môžeš priniesť aj vlastnú dózičku (keďže voskované obrúsky sú finančne náročnejšie). Stále platí, buď ľudský. Prídi, usmej sa, popros, poďakuj a popraj pekný deň. Nebude problém.
TIP: Prečítaj si o udržateľnom cestovaní – ako veľmi sa líši od tvojho terajšieho spôsobu?
3. „Zero waste“ zbytočnosti, ktoré naozaj nepotrebuješ.
O tomto si čoskoro môžeš prečítať celý článok. Ak hľadáš rýchlu radu, skús sa teda riadiť svojim „budgetovým rozumom“ a nekupuj ani „ekologické“ vychytávky, ktoré skutočne nepotrebuješ.
Hovorím napríklad o: slamky, cestovné poháre, nové plechové dózy (aj tak nosíš tie plastové od mamky po kažždom víkende, tak načo meniť niečo, čo funguje), fancy flaše a termosky, dizajnové nádoby na nákupy v bezobaláčoch…

4. Drogéria – stačí málo
Tuhé mydlo, tuhý šampón, tuhý antiperspirant v papierovom obale, kokosový olej, drevená kefka a pasta. To je základ ktorý potrebuješ, pretože prať si aj tak chodíš domov a presvedčiť vašich, aby začali používať mydlové orechy je beh na dlhšiu trať, však?
Inak, kokosový olej má všestranné využitie. Od varenia, cez krém až po bielenie zubov. Stačí si ním dva krát denne čistiť zuby ako klasickou pastou (no prosím, používaj aj pastu, olej nie je v žiadnom prípade jej náhrada).
5. Môžem skladovať múku v pôvodnom papierovom obale?
Múku stále kupujem v bežných supermarketoch, balenú v obyčajnom papieri. Najväčším dôvodom je zrejme to, že nemám vhodnejšiu nádobu, a že papierový obal mi zatiaľ moc žily netrhá. Problém môže nastať, keď ti ju objavia mole. Pretože keď raz prídu, už viac neodídu. Preto si potraviny ako je múka, prípadne iné suroviny v zle uzatvárateľných nádobách dávaj do veľkého dobre uzatvárateľného boxu.
TIP: Prečítaj si o dobrovoľníctve na farme vo Francúzsku. Šiel by si do toho tiež?
6. Drobnosti, ktoré spravia veľa
Neplytvaj jedlom
Plánuj si jedálniček dopredu. Ak ti pre sviatkami/prázdninami ostane jedlo, ktorému sa blíži koniec záruky, zjedz ho ešte pred odchodom domov, prípadne daruj spolužiakom, ktorí pochádzajú z toho mesta.
Šetri elektrinu a vodu
Nabíjačky, lampy, rýchlovarná kanvica, mikrovlnka… Keď ich práve nepotrebuješ, vytiahni ich zo zásuvky. Obzvlášť, ak odchádzaš na dlhšiu dobu. Šetríš tak energiu a predchádzaš možnosti skratov v prípade nehody.
Príde mi trochu hlúpe sem písať, že máš zhasínať svetlo ak práve nie si v miestnosti, vypínať radiátor keď vetráš, či nenechať tiecť vodu keď si čistíš zuby… No je ooobrovské množstvo aj dospelých ľudí, čo sa podľa toho neriadia, tak to spomenúť jednoducho musím.
PRO TIP: Minulú zimu sme na intráku prežili úplne bez kúrenia. Dokonca sme ešte k tomu väčšinu dňa vetrali. Na internátoch je skvelé (a zlé zároveň) to, že izby sú maličké a umiestnené jedna na druhej. Z vlastnej skúsenosti viem, že väčšina tvojich susedov bude mať radiátory nonstop vypeckované na 4, čím vlastne vykurujú aj tvoju izbu. Ak si na byte, kúreniu sa asi nevyhneš, no za zváženie stojí vykurovať len miestnosti, v ktorých sa pohybuješ najčastejšie – spálňa.
Ako sa tebe darí žiť ekologickejšie v študentských podmienkach? Aké rady by si pridal? Budem rada ak sa s nimi podelíš dolu v komentároch. 🙂
Nechaj mi na seba kontakt a ja ti napíšem, keď bude vonku nový článok.