Dobre tak nie tak úplne z pohľadu domáceho. Ale z pohľadu človeka, ktorý na Malte žil šesť mesiacov a precestoval celý ostrov. Nájdeš tu veľa tipov od jedla cez prírodu až po históriu, a tak sa kvôli dĺžke tohto zoznamu nemôžem venovať každému bodu tak obšírne, ako by si zaslúžil.
Všeobecné tipy na Maltu
Ak si počas letných prázdnin našiel lacné letenky na Maltu, nekupuj ich. Malta vie byť krásna, ale nie počas júla a augusta. Okrem toho že ťa čakajú štyridsiatky, cez leto je na uliciach oveľa viac švábov ako cez iné mesiace. A nie len na ulici. No a turisti. Neviem, či ma tak štvali pretože sme žili päť mesiacov počas regulovaného vstupu na ostrov, a tak sme ich náhly príchod pocítili viac, ale je to des.
No keď už tam budeš (ideálne na jar), tu je zopár vecí čo robiť…
Jedlo
Najlepšia pizza na svete? V Salumeria Gardens. Krásny priestor vonku so záhradou, kde cítiš pokoj aj napriek tomu že sa nachádza na začiatku rušnej párty štvrti. Pre mäsožravcov odporúčam štipľavú Spianata & Gorgonzola, alebo Pistachio Pesto Burrata s množstvom Prosciutto šunky, domácim pestom s pistáciami a Burrata mozzarelou (to je taká veľká guľa, ktorá je po rozrezaní polotekutá). Jej vege verzia je Margherita Burrata, no vypýtaj si k tomu aj ich pesto. Ak sa niekedy vrátim na Maltu, dôvod bude táto pizza.
Zmrzlina je dobrá snáď všade. Ak však mám nejakú vypichnúť, je to RivaReno Gelato alebo Tony’s Ice Cream. Z klasických reštík spomeniem napríklad Villager by Munchies – čokoľvek spravia, je to šmak. Cenovo však nie úplne pre študentov.
Ak je reč o tradičnom jedle, ako vegetarián ti môžem odporučiť len Pastizzi. Jedná sa o smažené plnené lístkové cesto. Sú plnené ricottou, hráškovým pyré, čokoládou alebo mäsom. „Pastizz“ v maltskom jazyku znamená „vagína“, respektíve jej hanlivejšie pomenovanie. Nie je to náhoda – pastizz, obzvlášť ten plnený syrom, vyzerá presne tak.
Z pív má Malta v ponuke najmä ich „CISK“ – nepoznám žiadneho expata ktorý by povedal že „toto je fakt dobré pivo!“, ale na tých pár dní dovolenky postačí.
Pláže
Nie som moc plážový typ, no bez nich by zoznam nebol kompletný. Tak tu je zopár, ktoré sa mi celkom pozdávali. Ramla Beach (Gozo, piesok), Riviera Beach (Malta, piesok, niekedy možné surfovanie), Tigné Point (nie je to na kúpanie, ale na posedenie a pozorovanie vĺn ideálne). Suverénne najlepšia pláž však pre mňa bola Għadira Bay. Z jednoduchého dôvodu – majú také tie veľké nafukovacie preliezky na vode, z ktorých bolo moje vnútorné dieťa nadšené ešte niekoľko týždňov po odchode.
Viac ako pláže sa mi páčili útesy – na Goze sú to Sanap Cliffs Sunset, na Malte Dingli Cliffs. Nocovať na útesoch však neodporúčam, aj keď západ i východ slnka je krásny. V noci ťa totiž nenechajú spať hlasné čajky, ktoré znejú ako mix plačúceho dieťaťa a zvuku drumble.
Inak, na Dingli útesoch býva pani so stánkom s džemami a ovocím a s bárs čím… Kúp si od nej kávu, má ju vraj nejakú tradičnú Maltskú, akoby s lekoricou. Nikde inde som ju nenašla, a aj keď kávu pijem len kvôli energii, táto mi skutočne chutila.

Ktorý ostrov Malty vybrať?
Poslala by som ťa na Gozo. Je to pokojnejší, menší a krajší ostrov ako Malta (hlavný ostrov). Ale to oceníš až keď si tam dlhšie… Okrem Malty a Goza patrí ku krajine aj ostrov Comino. Ten je však neobývaný a chodí sa tam loďou na niekoľkohodinový výlet. Okúpať sa na jednej malej pláži kde síce naozaj je pekná a čistá voda, no s toľkými ľuďmi to ani nedokážeš poriadne oceniť. Väčšina zaujímavých vecí je teda na hlavnom ostrove, no ak máš viac času, na dva dni si daj aj Gozo. Ferry sa tam dostaneš asi za 8€ a za dve hoďky.
Cestuješ sama? Prečítaj si aj ako byť v bezpečí ako solo cestovateľka.
Urbex na Malte
Malta má veľa rozostavaných budov. A veľa starých a opustených tiež. Tu je niekoľko známych a voľne dostupných urbexov, ak ťa lákajú opustené budovy, no len tak rekreačne. Ak sa ich rozhodneš navštíviť, prosím nenechaj po sebe neporiadok ani grafity. Pozri napríklad takú Fort Campbell z druhej svetovej vojny, ktorú teraz rodiny využívajú na rodinné grilovačky. Na Goze je zase krásna villa Ulysses Lodge. V 80tych rokoch minulého storočia sa v nej konali svadby, teraz zarastá burinou.
Okrem tých zopár často navštevovaných je na ostrove samozrejme veľa skutočných urbexov, na ktoré tu však adresy ani návody dávať nebudem. Jedným z nich je aj chátrajúca Villa Mystique, ktorá popiera všetky pravidlá architektúry a nikto nechápe, ako niečo také mohol postaviť človek bez architektonického vzdelania. Po jej zatvorení tiež chvíľu fungovala ako voľne prístupný urbex, no kvôli vandalom a možnosti kolapsu je momentálne uzatvorená. Dvere sú zastavané stenou a po celom obvode sú kamery. Nám sa v roku 2021 napriek tomu podarilo dostať dnu a aj keď bolo vidno dopad vandalizmu, stále to stálo za to.
Viacej o tomto umeleckom skvoste si môžeš prečítať v článku u Maltatina.

Čo robiť na ostrove Gozo
Hlavné mesto Goza je Victoria. Ak nemáš auto, budeš v tomto meste často. Každý autobus totiž začína vo Victorii a tak nech chceš ísť odkiaľkoľvek kamkoľvek, v tomto meste musíš prestúpiť. No a keď tam budeš, navštív Citadel. Vstup je zadarmo. Rovnako je bezplatný vstup aj do neďalekej baziliky „Basilica of the National Shrine of the Blessed Virgin of Ta‘ Pinu“. Vo vnútri majú aj veľkú zbierku ďakovných listov pre jednu zo svätých, pretože vraj čo si tam želáš, to sa splní. My sme chceli vrátiť auto do požičovne bez škrabanca a o tri hodiny neskôr sme nabúrali. Tak neviem či to nemajú pokazené…
Pokojná zátoka s málo turistami – Wied Il-Għasri. Vyzerá to ako rieka popravde po xy vyschnutých a horúcich týždňoch bola táto rieku pripomínajúca zátoka mojím obľúbeným miestom.
Odtiaľ si daj takú 20 minútovú prechádzku po útese popri „Salt Pans“. Sú to akoby malé jamy v zemi kde sa odparuje slaná voda a následne sa z nich pozbiera soľ. Ak budeš pokračovať od zátoky cez Salt Pans ďalej, prídeš k jaskyni Tal-Mixta Cave. Pešo je to ale dosť ďaleko a do kopca, takže tú radšej plánuj autom.

Čo robiť na hlavnom ostrove Malty
Ja rada cestujem zážitkovo – dobrovoľníctvo vo svete navyše dokáže výrazne znížiť finančnú náročnosť výletu. Viem však, že nie vždy to je časovo možné. Ak ale napriek tomu hľadáš niečo iné, netradičné a možno viac šité pre teba, aj na Malte mám pre teba tip! Dohodni si návštevu farmy Dreams of Horses Farm.
Je to miesto sú zachránené kone zo zlých podmienok alebo rovno z cesty na jatka. Majitelia ich spájajú s postihnutými alebo problémovými deťmi a tak si navzájom pomáhajú. Deti sa starajú o kone a kone zase o ich duševné zdravie. Na koňoch sa však nejazdí, lieči ich samotná prítomnosť a práca okolo nich. Navyše pán majiteľ je veľmi milý a isto vám rád dá aj komentovanú prehliadku so zaujímavými info nielen o fungovaní tejto špeciálnej farmy ale aj celkovo o ich zvieratách. Po návšteve ocenia finančný príspevok.
Ďalší fajn zážitok môže byť Freediving – potápanie bez prístroja. Ja odporúčam Octopus Garden Diving Centre. Zážitok, ktorý zase môžeš pokojne vynechať je Popeye Village – natáčal sa tam film Pepek námorník. Krásna dedinka, ale stačí ti ju vidieť zvrchu. Vstup je cez 10€ a veľa kamarátov hovorilo že sa to oplatí len kvôli deťom. Takže ak deti nemáš, sprav si fotku len zvrchu a choď preč. Ako všetci ostatní.

Mestá ktoré treba navštíviť na Malte
Je mi smiešne ich volať mestá, nakoľko sú takmer všetky spolu spojené a ani nevieš kedy si prešiel do ďalšieho. Príkladom je aj havné mesto Valetta – je to skôr predĺžené námestie. Veľmi pekné námestie, no aj trikrát také drahé ako okolité „mestá“.
Ak hľadáš párty, nájdeš ju v St Julian’s. Bary, stripbary, cluby, shisha bary, gay bar… Myslím, že je to zároveň jediná párty ulica celej Malty. Ale fajná. Po párty bude zase čas na históriu, tak navštív mesto Mdina. Je to pôvodné hlavné mesto Malty a má veľmi príjemnú atmosféru. Taktiež sa tam natáčal Game of Thrones. Veľmi pekná prechádzka po historickej Malte je taktiež naprieč „Three Cities“. No a posledné mesto – Marsaxlokk v rybárskej oblasti. V nedeľu doobeda tam taktiež nájdeš trhy s rybami.
Z prírodných atrakcií vypichnem Victoria Lines – dlhé múry naprieč ostrovom, pocitovo ako zmenšenina Čínskeho múru.
Chceš popri cestovaní spoznať lokálnych ľudí? Prečítaj si, ako to robím ja.
Kostoly a múzeá na Malte
Z budov (okrem tých už spomenutých) navštív kostol Mosta Rotunda – krásne priestory aj bunker pod zemou. Čo však treba spomenúť je, že počas vojny cez strechu kostola prepadla raketa, ktorá nikdy nevybuchla. To by nebolo nič neobvyklé, no neskôr zistili že nevybuchla pretože bola naplnená pieskom, a nie výbušninami. Údajne bola taktiež vyrobená v Československu… Doteraz je vystavená v Rotunde.
Neviem nakoľko si fanúšik múzeí, no tieto dve vynechať nemôžeš. Prvým je The Lascaris War Rooms, ktoré mi vysvetlilo fungovanie počas druhej svetovej vojny hádam lepšie ako všetky hodiny dejepisu dokopy. Taktiež ti lektor ukáže ako fungujú tie veľké mapy s modelmi lodičiek a lietadiel, ktoré vidno používať v historických filmoch. Veľmi silný zážitok.
Druhým z odporúčaných múzeí je Hal Saflieni Hypogeum, jedno z najlepšie zachovaných prehistorických miest na svete – staré 6000 rokov. Kvôli snahe o čo najlepšie zachovanie priestorov je to regulované nielen klímou a inými prístrojmi, ale taktiež obmedzeným počtom vstupov pre návštevníkov. V týchto podzemných miestnostiach je taká akustika, že sa ti stavajú chlpy na rukách už len keď sprievodkyňa rozpráva.

No a to bude všetko. Aspoň takto v skratke. 🙂 Ak Ti bude tento článok nápomocný počas tvojej cesty na Maltu, budem rada ak ma označíš (@mich.eliasova) vo svojich príspevkoch na Instagrame. ❤️