Všetko, čo potrebuješ k cestovaniu je odhodlanie, čas a zubná kefka. Občiansky by sa tiež hodil, ale chápeme sa.

Internet šalel po centových letenkách, ja som šalela z blížiacich sa skúšok a mama zásadne odmietala dovolenku mimo našej krajiny. Letenky sa nám nejakým zázrakom ušli, a tak bolo jasné, že o pár týždňov ideme na Cyprus. Iba na dve noci, ale bola som si istá, že dlhšie by sme to spolu len ťažko zvládli.

Larnaca letisko

Tento stav sa nezmenil ani chvíľu pred odletom. Ja a dve malé deti na dovolenke – ako mamina pomenovala seba a moju sestru. O tri hodiny máme odchádzať na letisko. Mamina zabalená, sedemročná sestra tiež. Každá dvojo topánok, tri tričká, mikina, dvojo krátkych gatí a jedny dlhé. K tomu samozrejme zubná kefka a hrebeň. Ja som si vzala do batoha peňaženku, zubnú kefku, na seba aladinky, tričko a šľapky. Ešte bolo potrebné spraviť cenzúru batohov. Takže vybrať zbytočnosti ako je fén, lak na vlasy, tretie topánky…

Klobúk na hlavu, ide sa!

noc na letisku

Noc na letisku

Pred štvrtou ráno sme prileteli do Larnaky, našli si pohodlnú lavičku a zaľahli. Reálne sme ležali asi desať minút, lebo najmladší člen posádky sa prespal v lietadle, mamina bola nervózna, aby nás niekto neukradol, a ja som mala obrovskú chuť preskúmať celé letisko a nájsť najvhodnejšie záchody na rannú hygienu.

Keď som pred rokom strávila prvú noc na letisku v Berlíne, predstavovala som si, ako sa tam osprchujem, nakrémujem a v huňatých ponožkách potom zaleziem do guličkového bazéna. Dve zásadné zistenia, ktoré potrebuješ vedieť skôr, než budeš spať na Berlínskom letisku. 1. Tie dobré záchody sú na druhom konci haly. Ostatné sú ako v Bratislave počas 89-teho. 2. Nech je to sebeviac cool, v guličkovom bazéne sa zle spí. Naozaj zle.

Larnaka bola pozoruhodne dobre vybavená. Jediný problém boli umývadlá – pokiaľ tam je samospúšť, keď sa hýbeš, umývanie vlasov je oveľa stresujúcejšie a dlhšie.

plastove obaly

Zvyšok noci, čiže asi dve hodiny, sme strávili v jednej z mála otvorených kaviarní. EKO vsuvka: Jednalo sa o kviareň s kapacitou aj 50 ľudí. Drvivá väčšina z nich si vychutnávala svoje kávy, čokolády a koláče priamo na mieste. Ako je teda možné, že kaviareň nie je schopná zabezpečiť poháre, taniere a lyžičky pre týchto návštevníkov? Nehovriac o tom, že káva chutí oveľa lepšie z klasickej šálky, ako z TO GO pohára. O piatej v noci nás tam bolo asi dvadsať. Teraz si predstav, koľko ľudí je tam počas špičky cez, a koľko odpadu vyprodukujú! A zbytočne.

Po východe z letiska nám všetkým napadlo to isté. Tu sú niekde kozy?! Najprv som myslela, že cítime iba pot taxikárov zmiešaný s dymom cigariet, no keď špecifický puch neustupoval ani niekoľko metrov ďalej, dospeli sme k záveru že to neboli oni.

túlavé mačky

Prvý kontakt s Cyprom

Okrem vyššie spomínaného pachu po kozách, všade boli mačky. Na pláži, v meste, v mešitách, v reštikách. Na Slovensku máme zopár kaviarní s mačkami. Na Cypre je zopár kaviarní bez mačiek. Nekonečne dlhé more. Nieže by som čakala, že dovidím nakoniec mora, no rada by som dovidela aspoň na ľudí, ktorí sa dostali do hĺbky aspoň po pás. Po vystriedaní viacerých pláží som si uvedomila, že toto je špeciálna vlastnosť Larnackej pláže. Prejdeš niekoľko desiatok metrov, a si stále len po kolená vo vode.

Sestra sa hrala v plytčine na koníka. Špliechajúca voda počas jej dupotu mi ukázala dôvod, prečo potrebuje toľko náhradných nohavíc. Deti…

pláže Cyprus

Potom nasledoval klasický prgram. Pláže, nákup Cypruského alkoholu miesto suvenírov, nejaké reštiky, mešity a sklamanie, že nikde naozaj nepredávali aladinky. To sú tie ethno gate, do ktorých zmestíš celý nákup, kartón mlieka a tri pecne chleba.

Deň prešiel, ja celá šťastná v jednom oblečení a väčšinu času bosá. Sestra okúpaná, veselá už vo štvrtých nohaviciach, mamine učarovalo cestovanie a tak miesto ,,Ale mne stačí cestovať len prstom na mape“ sa začala éra ,,Naplánuješ aj budúcu dovolenku?“. No, tak… Asi naplánujem.

útes Cyprus

Druhá noc

Pôvodný plán bol nájsť nejaký Couchsurfing, no keď začali chodiť ponuky, a žiadna nebola z okolia bližšieho ako 1h autobusom od letiska, ustúpila som Airbnb. Vzhľadom na skorý ranný odlet je lepšie byť od neho 10 minnút MHD. Všetci boli šťastní. Vybrala som apartmán, 50€ na noc pre všetky tri, čo mi prišlo fest drahé, ale asi som príliš rozmaznaná Couchsurfingom a všeobecne low-cost cestovaním.

airbnb cyprus

Nechcem písať gýčový a slniečkársky záver, no sestrička preplakala celú cestu domov, vraj ona chce ešte ostať. Ako som spomínala, mamina chce cestovať, ale tak naozaj, nie len prstom na mape. Dokonca aj do zahraničia. Myslím, že dám rodinným dovolenkám druhú (tretiu) šancu. I keď je to miestami náročné,je fajn, byť spolu.

 

Potri aj:

Ako cestovať bez nákladov

Au-pair v zahraničí

Redukovanie odpadu

 

Prečítaj si aj: