nocovanie vonku

Počas „korontény“ si pravdepodobne taktiež objavil čaro chodenia do prírody, a očividne to chceš povýšiť na vyšší level. Noc v lese? Pre niektorých nepredstaviteľné, pre iného jemné dobrodružstvo, no a sú aj takí, pre ktorých je to takmer denný chleba. Pre nepripraveného však noc v prírode môže skončiť aj ako zlá spomienka na hlúpy nápad – no tento článok je tu na to, aby si ty zažil nezabudnuteľnú noc, a to najkrajšie ráno.

V tomto článku zistíš:
  • Či skutočne potrebuješ aj stan, a aký je rozdiel v spaní pod holým nebom.
  • Že sa dá zohnať spacák aj za 10€, a prečo sú to vyhodené peniaze.
  • Aký typ karimatky je pre teba najvhodnejší.
  • A pár vecí o ktorých by som rada vedela pred mojim prvým kempovaním…

Skutočne mi treba stan?

Môj prvý stan som dostala pred pol rokom na Vianoce. Dovtedy som niekoľko rokov chodievala pravidelne nocovať do prírody, lenže vždy len tak, pod širák. Najväčší rozdiel je pre mňa osobne práve ten pocit z kempovania. V stane sa cítim ako v dome a som ochudobnená o nádherné pohľady kedykoľvek otvorím oči. Či už je to v noci pohľad na hviezdy, alebo pri východe slnka na dve líšky behajúce po lúke nad tebou. Ak si v stane, stále vidíš tú istú plachtu. Na druhú stranu, veľa ľudí sa v ňom cíti bezpečnejšie. Taktiež v ňom nemusíš riešiť plán B, pokiaľ nečakane začne pršať.

Ich ceny sa pohybujú v okruhu okolo 100€, no sú medzi nimi menšia aj väčšie rozdiely, čiže keď už budeš kupovať, bude to chcieť čas správne sa rozhodnúť.

Výbava

I keď v lete by ti stačili aj kožušiny okolo ohňa, pravdepodobne oceníš trochu väčšiu výbavu. Spacák či karimatka sa zdajú byť súčasťou akejsi základnej výbavy, no vieš ako ich správne vybrať?

Aký spacák?

Ako vedúca z tábora, kde sa spí výlučne v tee-pee alebo vonku, musím prvú myšlienku adresovať všetkým rodičom, ktorí vôbec netušia, aký spacák vybrať. Prosím, nekupujte spacáky zo supermarketu za 15€. My na to už síce sme za tie roky pripravení, a každý večer im požičiavame hrubé deky, no stále uberáte svoje deti o komfort, ktorý môžu mať s kvalitných spacím vakom.

https://www.instagram.com/p/CBiKbqdHohw/

Do akej teploty?

Na každom spacom vaku uvidíš napísané tri rozdielne teploty: Komfort, Komfort limit a Extrém. To, že pri extréme je napísaných 5°C neznamená, že by si s ním mal ísť skutočne spať do takej zimy. V skutočnosti ti to hovorí, že celú noc nezažmúriš oko a budeš sa drkotať od zimy. Pokiaľ túžiš po kvalitnejšom spánku, riaď sa hodnotou pri slove „komfort“. Používaním a praním sa totiž kvalita spacáku pomaly znižuje, a tak sa oplatí investovať aj do kvalitnejšieho spacáku ako si myslíš, že momentálne potrebuješ.

Môj spacák má extrémnu hranicu -23°C, limit -8°C a komfort -2°C, a pred dvomi rokmi stál nejak okolo 100€. Prežil so mnou už nespočetne nocí vonku počas zimných mesiacov, no a ešte oveľa viac počas letných. Síce už je na dvoch miestach znútra prepálený, lebo som ho sušila príliš blízko pri ohni (hlúpa ja), inak je stále ako nový.

Pokiaľ však plánuješ nočné výlety len počas leta, mal by ti stačiť aj lacnejší spacák, napríklad s extrémom do 0°C. Celkovo pri výbere spacáku hrá rolu aj jeho výplň, no vo všeobecnosti pomerne dobrý spacák na leto zoženieš aj za 40-50€.

Akú karimatku?

Klasické penové, nafukovacie, samonafukovacie, či alumatky… Možností je viacero a aj mne samotnej dlho trvalo kým som našla tú, ktorá mi vyhovuje najviac. Momentálne teda používam alumatku – čiže klasickú penovú karimatku, ktorá je z jednej strany potiahnutá hliníkovou fóliou. Veľa ľudí stále vedie dohady, na ktorú stranu by mala byť alumatka otočená. Drvivá väčšina múdrych článkov na internete však hovorí, že fóliou hore. Ja sa s mojimi skúsenosťami taktiež prikláňam k tejto verzii, keďže hliník odráža telesné teplo späť, a zvyšuje tak náš komfort.

Pozri aj: Ako cestovať šetrnejšie k prírode aj k peňaženke.

Pre a proti nafukovacej i penovej karimatky

Samonafukovacie aj nafukovacie karimatky majú tú nevýhodu, že pokiaľ prasknú, strácajú všetky svoje benefity. Okrem možnosti prepálenia vrchnej časti môže prísť aj k prepichnutiu. I keď sa diera väčšinou dá nájsť napríklad ponorením karimatky do vody, niekedy ide o chybu vrchného materiálu, ktorý nie je úplne nepriepustný, a tak sa karimatka sama vyfučí… Pokiaľ sú však plne funkčné a dobre nafúknuté, vedia ti v prírode zaručiť pomerne vysoký komfort. Vyššie samonafukovacie karimatky sú taktiež odporúčané pre ľudí s chorými obličkami alebo boľavým chrbtom – takže ak máš strach že jednu noc na tráve budeš ešte týždeň dospávať, vyššia (od 3cm na hrúbku) karimatka je tá pravá pre teba.

Našla som aj 16cm vysokú samonafukovaciu karimatku, no stojí cez 200€, čo je pravdepodobne oveľa vyššia investícia ako si dokáže väčšina z nás predstaviť. Nemaj strach, pomerne kvalitnú karimatku zoženieš bez problémov aj za cca 20€. A áno, skutočne ju potrebuješ. Možno po jednej, dvoch nociach budeš stále zdravý aj bez nej, no samotný spacák nie je dostatočná výbava a z dlhodobého zdravotného hľadiska je karimatka nevyhnutná.

Čo si obliecť…

…alebo čo si prajem, aby mi niekto povedal pred tým, ako som prvý krát spala vonku. Nebudem ti tu hovoriť samozrejmé klasiky o turistických topánkach a nepremokavých bundách, pretože toho sa pravdepodobne napočúvaš dosť od mamky. (Ak náhodou nie, rada ti dám kontakt na tú moju, haha.)

Čiapka, šál a rukavice. Ale hlavne čiapka. Keď si v noci zababušený v spacáku, najviac tepla z tela ti uniká práve z hlavy. Čiapka, alebo v lete aspoň šatka ti ho však dokáže zadržať. Čo sa týka kempovania v zime, rukavice sú must-have. Posledné dve zimy však nahrádzam rukavice hrubými ponožkami – mám pocit že sa v nich lepšie zohrievajú prsty, pokiaľ sú v jednom priestore. (A taktiež nimi môžem nahradiť momentálne nosené ponožky.) Inak, keď už sme pri ponožkách, zabudni na všetky pevné ponožky so škrtiacimi gumami. Nahraď ich radšej dostatočne voľnými – bavlnenými, či bambusovými.

https://www.instagram.com/p/CBNoUpWnV2T/

Drobnosti, ktoré NEzabudni doma

Pokiaľ budeš spať na záhrade, pravdepodobne ti bude stačiť svetlo z telefónu. No mimo nej budeš určite vďačný za kvalitnú čelovku/baterku, ktorá dosvieti aj ďalej než sú dva metre. Alebo aj nie… Niekedy je desivé vidieť príliš ďaleko. Ak idem na viac ako jednu noc, beriem so sebou ešus. Nielenže ti padne vhod zohriate jedlo, môžeš v ňom aj prevariť vodu z potoka, pokiaľ nie je prameň nablízku. O tom ale inokedy…

Čo sa týka jedla, keďže sa snažím stravovať najmä vegánsky, rezne medzi dvoma chlebmi budeš u mňa márne hľadať. Mäsitú stravu ti teda neporadím, no môžu sa ti hodiť jablká (ktoré sa narozdiel od množstva iného ovocia tak ľahko neobijú), oriešky, a kuskus. Pečivo zaberá dosť miesta a na viacdňové pobyty v prírode tiež nie je najvhodnejšie. Naučila som si baliť malú nádobku kuskusu, ktorý stačí zaliať vriacou vodou a prílohu k obedu máš hotovú. Ak nevieš do čoho si zbaliť jedlo, zober zo špajze prázdny zaváraninový pohár. No a ak ho zatvoríš, keď je jeho obsah ešte teplý, a otočíš ho dole dnom, on sa zaizoluje a jedlo sa ti tak dlhšie nepokazí.

Dúfam, že som pokryla všetky najčastejšie otázky o nocovaní vonku, a taktiež sa odhodláš na noc v prírode. Článok o všetkom, čo potrebuješ vedieť o kempovaní na Slovensku vyjde čoskoro, tak mi na seba nechaj kontakt, a ja sa ti ozvem až bude pripravený.

Hej, a ak máš niečo na srdci, alebo máš otázku, zanechaj komentár. 😉

Prečítaj si aj: