Keď sa ma niekto spýtal, ako to, že sa nebojím, odpovedala som ako dve vačice z Doby ľadovej. ,,Ja som totiž hlúpa, a neuvedomujem si, čo sa mi všetko môže stať.“ Akože, jasné že som si vedomá rizík a viem, kedy mám problém… Ale nerozmýšľam príliš nad tým, čo a kedy sa môže stať. Pretože stať sa môže čokoľvek a kdekoľvek. Ale pravdepodobne sa to nestane. Preto sa vydaj na cestu, no dbaj na základnú bezpečnosť.
Intro
Od 13-tich som bývala na stredoškolskom internáte. Počas víkendov som často brigádovala, alebo sme skúšali v divadle. Na internáte som však nespĺňala pár kritérií, a tak som nemohla zostávať aj cez víkendy.
Status na Facebooku mi väčšinou našiel ubytovanie do hodiny. Ak nie priamo v Nitre, tak v Bratislave alebo okolí. Spojmi to bol kúsok, a ja som bola rada, že strávim nejaký čas s kamarátmi. Zdravím všetkých, ktorí ma počas tých rokov ubytovali… (V obývačke, kúpeľni alebo v pivnici. 😀 Stále som vám vďačná!)
Zrejme kvôli tomu mi neprišlo divné spať u niekoho (aj keď cudzieho) doma na gauči.
Čerstvo po 18. narodeninách som sa prvý krát vydala sama na cestu. Dva týždne som sa túlala Francúzskom – juhom, mestami aj národným parkom. Pri Marseille (vraj najnebezpečnejšie mesto v celom Francúzsku) som si stopla troch Turkov, ktorí si so mnou nakoniec dali celodenný výlet po národnom parku Calanques. Keď zistili, že som Slovenka, s natešením mi pustili kapelu Bratisla Boys, vraj sú určite z nášho hlavného mesta. Síce netrafili ani krajinu, aspoň sme sa zasmiali. (Prelinkovala som to na to konkrétne video, ktoré mi pustili.) Hodili ma do centra mesta, dali pár drobných na cestu a odišli. Paradoxne v najnebezpečnejšom meste som stopla asi najlepšiu partiu. Aby to ale nebolo také ružové, zažila som tam aj môj prvý Couchsurfing, ktorý nedopadol dva krát dobre. (Po kliknuutí si prečítaš viac)
Podrobný návod na Couchsurfing som už spísala, dnes sa pozrieme na všeobecnú bezpečnosť. Napriek tomu, že mám len 19 rokov, dostala som sa už do kdejakých situácií, a myslím, že ty sa im rada vyhneš. Preto som spísala pár rád pre solo (nielen) baby na cestách… 😉
V núdzi poznáš priateľa
Ak sa rozhodneš nespraviť pre svoju bezpečnosť nič špeciálne, toto prosím sprav. Pred cestou si vyber kamoša, ktorý bude tvoj ,,emergency kontakt“. Kľudne to môže byť aj rodič, no mal by ovládať aspoň jeden cudzí jazyk. Pre istotu. Popros ho, či by sa tejto úlohy chopil. Mal by súhlasiť, a ty by si mu/jej mala 100% dôverovať. Predsa len, ak sa niečo stane, môže byť tvoj život v jeho/jej rukách.
Pokiaľ to nie je rodič, daj mu číslo na vašich, a naopak. Poskytni mu všetky informácie o tom, kam, kedy a s kým ideš (ak sa jedná o cudzieho človeka), rovnako aj predpokladaný návrat. Niekedy povoľujem aj sledovanie polohy – dobrá aplikácia je Family locator od Life360.
Po šťastnom návrate, alebo nečakanom predĺžení tripu sa mu nezabudni ozvať! Pre mňa je najväčšia pocta stať sa niekoho emergecny kontaktom, no nie každý to berie rovnako. Nehnevaj sa preto, ak niekto odmietne.

Aplikácia Rescuer
Celý názov Rescuer: The official Emergency Assistant. Na jedno kliknutie odošleš snímku z prednej kamery, 30 sekundovú hlasovú správu a presné GPS súradnice, na tebou vybrané telefónne číslo (ideálne emergency kontakt). Okrem toho si vie dané číslo aj vypýtať tvoju polohu. jednoducho ti pošle SMS s otázkou, kde si (alebo nejaké heslo, ktoré si pre to vytvoríte), a appka to odošle miesto teba.
Aplikáciu stiahneš zadarmo, a cena SMS záleží od tvojho operátora – účtuje sa bežný poplatok. Ak budeš chcieť rozšírenú verziu, čiže poslať polohu na viac telefónov, permanentne stojí iba 1€.
Vyhýbaj sa noci
Prísť potme do nového mesta a ísť hľadať svoje ubytovanie nie je najlepší nápad. S batožinou a vyplašeným turistickým pohľadom si skvelým terčom! Nie že by som chcela nejak zovšeobecňovať, no určite sa nebudeš cítiť príjemne potme, stratená v novom prostredí. Snaž sa preto naplánovať si príchod najneskôr počas stmievania.
Kam, a s kým ideš?
Hádam na každú krajinu sveta už existujú tipy na blogoch. Keď náhodou nie, tak na Tripadvisore ľudia zdieľajú svoje skúsenosti a radia si. Okrem ich skúseností a hodnotení, si pozri aj čísla na záchranku, či políciu.
Pokiaľ máš dohodnutú spoločnosť, ktorú úplne nepoznáš, ,,prestalkuj“ si ju trochu. Možností, ako spoznať v zahraničí cudzích ľudí je niekoľko… (klik). Ja najčastejšie využívam Couchsurfing, Tinder, prípadne Badoo vo východnej Európe.
Sebaobrana – slzný sprej
Už som pár krát spomínala, že so sebou nosím slzný sprej a vreckový nožík. I keď nožík používam hlavne na prípravu jedla, hodí sa aj na sebaobranu. Čaro slzných sprejov je to, že veľa krát ich stačí iba vytiahnuť, prípadne spomenúť, že ho máš.
Na Slovensku sú legálne, no ak ho použiješ, musíš vedieť dokázať, že to bolo v rámci sebaobrany. Pred odchodom do cudzej krajiny si radšej pozri, aké zákony o nich majú.
Poistenie
Jednoznačne patrí na zoznam aj poistenie! Nemám k tomu ale čo povedať, som totiž v tomto ohľade dosť nezodpovedná… Poistenie riešim pár hodín pred odchodom a dúfam, že ho nebudem potrebovať, pretože to zaváňa riadnou byrokraciou (ktorú moc nemusím.).
Už si niekedy skúsila cestovať sama? Máš iné tipy, ako čo najbezpečnejšie cestovanie? Rada si ich pozriem v komentári. 🙂