Pozri sa na svoju plochu telefónu. Aké máš stiahnuté aplikácie? Sú to prevažne hry, alebo celý balík Microsoft na robenie vecí do školy? Neviem kedy sa to stalo, no nejak som prepadla rôznym apppkám na sebarozvoj – a nie len ten. V článku ti predstavím mojich obľúbencov aj v cvičení a jedle.

Všetky nižšie spomínané aplikácie sú v angličtine a dostupné v Obchod play.

Asana Rebel (cvičenie)

Trvalo mi neskutočne dlho, kým som našla spôsob cvičenia, ktorý mi vyhovuje. Vedela som, že čas strávený v posilňovni pre mňa nebude zábavou a budem sa doň musieť tlačiť. Skúšala som niekoľko aplikácií na cvičenie doma s vlastnou váhou, rôzne mesačné výzvy… Pri niečom som vydržala aspoň ten mesiac, no aj takú krátku dobu som ich flákala. Asana Rebel som objavila vďaka reklame na Instagrame. Je to fitness cvičenie inšpirované jógou – presne to, čo som hľadala. Vyťažený človek predsa nemá čas najprv hodinu posilovať a potom ďalšiu hodinu venovať jóge.

Čo sa týka dĺžky workout-ov, sú dva druhy. Krátke (5-10 minút) a dlhé (20-30 minút). Počas dlhých tréningov s tebou aplikácia prejde zahrievaním sa, workoutom, naťahovaním a pol hodinku ukončíte hlbokou relaxáciou. Môže sa to zdať málo, no mne takéto časové úseky perfektne vyhovovali a pri cvičení ráno krátka verzia, večer dlhá, som už po pár dňoch videla výsledky (napríklad v ohybnosti a celkového väčšieho pokoja v tele).

Zároveň, každý tréning si môžeš vybrať iné zameranie. Chudnutie, ohybnosť, naberanie sily, rovnováha, dych aj relax. Z týchto zameraní si vieš navoliť tréning na každý deň podľa tvojej chuti a možností.

asana rebel recenzia

Forest (koncentrácia)

Hore ruku, kto pri učení sa odkladá vypnutý telefón do vedľajšej izby? Ideálne do izby niekým stráženej? Zvuk prichádzajúcej správy na Messengeri je najzákernejší práve večer pred skúškou… Appka s názvom Forest ti umožní vypestovať si vo svojom telefóne stromy a kríky vždy, keď vydržíš sústredený bez používania telefónu. Aby to ale nezostalo len pri virtuálnych stromčekoch, v partnerstve s organizáciou „Trees for the future“ za tvoje sústredenia sadia skutočné stromy na miestach, kde je to potreba.

Simple Habit + Headspace (meditácia)

Vedená meditácia. V mojom bezprostrednom okolí sa ľudia stále viac začínajú venovať meditácii a všeobecne východnému učeniu. Môže byť, že o nej hovorím častejšie ako by som mala… Každopádne, všetku túto pozornosť a ešte oveľa viac si jednoznačne zaslúži! Viac o meditácii niekedy spíšem do samotného článku.

Headspace je pravdepodobne najlepšia aplikácia, aká existuje pre začiatočníkov. Minimálne najlepšia, akú som našla. Moja mama mi ponúkala meditácie už dávno pred tým, no aj keď som ich vyskúšala, nedokázala som relaxovať ani sa sústrediť na ich hlas. V Headspace sa začína s 3 alebo 5 minútovými meditáciami. Takto na prečítanie sa to zdá málinko, no je to fajn začiatok. Každý deň sa ti doba predlžuje. Okrem meditácií ponúka aj rôzne kurzy – napríklad na odomknutie kreativity.

To, čo ma baví najviac, je skúšanie stále nových meditácií. V Simple Habit si vyberieš, nech si v akomkoľvek rozpoložení.  Pred spaním, ťažkou skúškou, na zlepšenie sústredenie sa v práci/škole, pri bolesti ale aj záchvatu paniky. Môžeš si vybrať medzi päť, desať či dvadsať minútovými seansami. Čo sa týka iných zameraní, ponúka aj série (čiže niekoľko rozličných guidov na rovnakú tému). Tu sú témy ešte viac rozličné. Úzkosť, koniec priateľstva, odpúšťanie, overthinking, oslobodenie myšlienok, ranné meditácie… Je toho tak veľa!

Po zvládnutí Headspace odporúčam prejsť na Simple Habit, prípadne aj na YouTube je množstvo vedených meditácií, aj vizualizačných. Tie sú však výrazne dlhšie a zo začiatku ťa to môže skôr domotivovať. Napríklad mne sa podarila jedna hodinová meditácia až na tretí krát – a to som už nejaké dva mesiace pred tým trénovala. Každopádne, stála za to!

Simple habit recenzia

Plant Jammer (jedlo)

Odkedy som ju objavila, je to môj najlepší kamarát v kuchyni! Teda až po panvico-hrnci, v ktorom varím na internáte už šiesty rok. Nakupovanie a varenie len pre jedného človeka je náročné, neekonomické a vždy ostanú zvyšky. Vždy. Potom to dopadá tak, že žijem celý týždeň na vegan fašírkach, pretože sa ich nedalo spraviť menej. Plant Jammer mi ukáže presne taký recept, na ktorý mám doma suroviny. Pri registrácii si navolíš, či máš na niečo alergiu, akú diétu držíš (napríklad vegánstvo) a aké suroviny mávaš väčšinou navyše. Vždy, keď ti ostanú zvyšky z varenia, doplníš ich do aplikácie, odstrániš veci, ktoré nemáš alebo nechceš zakomponovať a ona ti vyhodí možnosti, ktoré môžeš uvariť. Niekedy sa stane, že budeš musieť ísť tak či tak pre niečo do obchodu, no sú to malé veci, ako napríklad korenie, cibuľa či orechy. Jednoducho suroviny, bez ktorých jedlo dokáže existovať.

plant jammer recenzia

Quit meat (jedlo)

Kiež by som ju poznala pred 4 rokmi… Keď som sa stávala vegetariánkou, niekoľko krát som to vzdala po pár týždňoch. Tlak okolia bol neskutočne silný… Táto appka ti ukazuje zmenu, ktorú robíš tým, že neješ mäso. Každý deň si zaznačíš, čo si jedol. Aké mäso, vajcia, mliečne výrobky a ich množstvo. Sama ti bude počítať dni bez mäsa a dni na rastlinnej strave. Môžeš sa sám prekonávať a predlžovať dobu bez mäsa. Aby si viacej rozumel, prečo je vlastne dobré nejesť mäso, každý deň aktualizuje výber článkov na túto tému, ale aj iné envirotémy.V sekcii receptov ti ponúka zopár možností vegan raňajok, obedu aj večere, vagánske náhrady vajíčok aj mlieka v receptoch… Stať sa vegetariánom, ale i vegánom je tak oveľa jednoduchšie.

Remente (sebareflexia)

Nie som ten typ človeka, ktorý potrebuje mať všetko v elektronickej forme. Napríklad si nedokážem predstaviť nemať pri sebe poznámkový blok. I keď po tomto článku zrejme budem pôsobiť ako úplný fanatik. 😀 Každý večer si plánujem nasledujúci deň. Zistila som totiž aj na vlastnej koži, že deň ktorý sa začne bez plánov môže byť ľahko preflákaný. Pokiaľ teda nezoberieš batoh a nezmizneš do Viedne. O tom ale potom.

Remente neslúži len na plánovanie si dňa. Rovnako ti ponúka rôzne kurzy na sebarozvoj, značíš si tam svoju náladu a vnímanie jednotlivých kategórií v tvojom živote. Je zaujímavé spätne sa pozerať na graf svojej kolísavej nálady spred mesiaca. Môžeš vďaka nej pracovať na svojom živote v oblasti vzťahov, zdravia, financií, kariéry… Mne pomáha vidieť v grafoch veci, ktoré prežívam. Ich reflexia ma potom posúva ďalej.

remente recenzia

Daylio (sebareflexia)

Daylio je taká skrátená verzia Remente. Slúži len na značenie svojich nálad, no používam ho výrazne viac práve pre jeho jednoduchosť. Nič viac, nič menej. Len nálady, činnosti, prípadne pár slov k celému dňu.

daylio aplikácia

Questions Diary (sebareflexia)

Rovnako ako aj predchádzajúce aplikácie, slúži prevažne na sebareflexiu. Každý deň ti aplikáácia položí jednu otvorenú otázku. Následne ju uloží a rok položí znova. Už ju používam takmer rok (i keď s prestávkami) a veľmi sa teším na spätné čítanie mojich odpovedí.

Ktoré aplikácie pomáhajú rásť vám? Vyskúšate niektoré z týchto? Dajte mi vedieť v komentároch a majte krásny a úspešný deň. 🙂

Prečítaj si aj: