Je pohodlná, lacná a nájdeme ju všade. Bavlna je fajn, prečo mi som ju mal meniť?
V skratke o bavlne:
Okolo 20 miliónov ton bavlny je produkovaný každý rok v 90 krajinách. Čína, USA, India, Pakistan, Uzbekistan a Západná Afrika sú producensti 75% celkového množstva. Ostaňme pri číslach… 73% bavlny pochádza zo zavlažovaných polí.
Na kilogram bavlny sa spotrebuje až do 20 000 litrov. Mimochodom jeden kilogram – to je tričko a džíny.
Farmári sú vystavovaní toxickým karcinogénnym (rakovinotvorným) chemikáliám. Vlastne, v konečnom dôsledku sme nim vystavovaní aj my.
Ak je certifikovaná organickou, dajme tomu, že môže byť. Väčšina ale nie je. Tá, čo máš teraz na sebe z H&M za 5€ rozhodne nie je.
Neekologická bavlna prispieva k znečisteniu životného prostredia hlavne používaním hnojív a pesticídov s obsahom dusíka. Tie vyúsťujú do potokov, riek a podzemných vôd, kde spôsobujú mŕtve zóny bez kyslíka. Žiaden kyslík – žiaden život. Jednoduchá rovnica, nie?
Syntetické alternatívy, ako je PVC (polyvinylchlorid), nie sú riešením, pretože sú ekologicky toxické ako na výrobu, tak na likvidáciu.
(Pozri aj: prečo spomaliť módu – aj H&M)
ECO-friendly alternatívy
Konope
Túto mimoriadne ekologickú rasstlinu poznali ľudia už pred 30 000 rokmi. Okrem jej využitia v medicíne, má výborné uplatnenie aj v textilnom priemysle. Aspoňn tak tomu bolo do priemyselnej revolúcie, kedy ho nahradili lacnejšie, syntetické tkaniny.
Konope je rýchlo obnoviteľné, vyžaduje len málo alebo žiadne pesticídy, rastie bez hnojiva, vyžaduje minimálnu pozornosť, nevyčerpáva pôdu, a ľahko sa zberá.
Okrem šetrenia prírody, nosením konopného oblečenia pomaháš aj svojej peňaženke. Konopná látka totiž nosením mäkkne a prispôsobuje sa telu, ale nestráca na kvalite. Je vhodná aj pre alergikov, alebo ľudí citlivých na chemikálie a syntetiku. Umožnuje koži prirodzene dýchať, absorbuje pot, a pomáha znižovať telesný pach.
Lyocell/Tencel
Lyocell je umelé syntetické vlákno vyrábané s celulózou (zvyčajne z Eucalyptusu a iných tvrdých drevín). Eukalyptus je rastlina, ktorá nevyžaduje veľa vody, žiadne hnojivá ani pesticídy – žiadne zbytočné znečisťovanie.
Použitím len polovice akru eukalyptového lesa je možné vyrobiť až jednu tonu lyocelového vlákna. To je päťkrát viac ako dokážeme z rovnakého množstva bavlny.