Prvá časť:

Prečo bavlna nie je ECO + Lyocell / Tencel, Konope

Alternatívy bavlny

ananas latka

Ananás

Piñatex je inovatívna prírodná textília vyrobená z ananásového listu, teda z prírodného odpadového produktu. Vytvára nízku spotrebu vody, nízky výrobný odpad a neobsahuje žiadne škodlivé chemické látky ani živočíšne produkty.

Vo svete sa ročne vyprodukuje až  13 miliónov ton odpadu pri pestovaní ananásov. Táto technológia spotrebuje na výrobu jedného metra štvorcového Piñatex-u 480 listov ananásu, alebo 16 plodov. Tkanina sa používa na výrobu tovaru vrátane topánok a kabeliek.

bambus látka

Bambus

Bambusové kefky, slamky, aj tričká? Bambus je pravdepodobne jedným z najlepšie udržateľných zdrojov na svete. Je rýchlo rastúci, odolný voči suchu a po zbere má nové výhonky presadzovania. To môže byť spracované za štyri až päť rokov, na rozdiel od tradičných tvrdých drevín.

Znižuje nadbytok dusíka a pomáha zmierňovať znečistenie vody. Nevyžaduje chemické pesticídy ani hnojivá. Jeho vlákno je mäkšie ako bavlna, je antibakteriálny a odvádza vlhkosť od pokožky.

Recyklovaný polyester

Vlákno je vyrobené z polyesterovej tkaniny a použitých plastových fliaš. Výsledkom recyklovania je až o 75% nižšia uhlíková stopa ako má čistý polyester.

vyžaduje až o 33-53% menej energie ako v prípade bežného polyesteru. Nie je to obrovský rozdiel? Existujú dve hlavné výhody tohto procesu:

Použitie väčšieho množstva recyklovaného polyesteru znižuje našu závislosť od ropy ako suroviny pre potreby tkanín.
Premiestňovanie PET fliaš pre tento proces znižuje skládkovanie, a tým aj menej kontaminácie pôdy, znečistenia ovzdušia a vody.
Ďalšou výhodou je, že odevy vyrobené z recyklovaného polyesteru sa môžu znovu a znovu recyklovať bez degregácie kvality, čo nám umožňuje minimalizovať plytvanie. To znamená, že výroba odevov by sa mohla potenciálne stať systémom uzavretej slučky, polyester by sa mohol navždy opätovne používať a recyklovať! Niečo, čo nemôžete povedať pre množstvo iných vlákien. Biologická odbúrateľnosť polyesteru môže byť skutočne dobrá vec, nie je to zlé!

Prečítaj si aj: