Počas posledných desiatich rokov sme vyrobili viac plastov ako v priebehu celého minulého storočia. Prakticky každý kúsok plastu, ktorý bol kedy vyrobený, stále existuje v nejakom tvare alebo forme (s výnimkou malého množstva, ktoré bolo spaľované). Iba 91% plastového odpadu sa recykluje. Zvyšok ostáva na našej planéte stovky až tisícky rokov.

Spaľovanie sa najprv zdá ako jednoduchý spôsob, ako sa môžme plastov nadobro zbaviť. Pri tomto procese sa však uvoľňujú dioxíny, ktoré buď priamo vdýchneme, alebo sa usadia na obilí, ovocných stromoch a na zvieratách určných na konzumovanie. Keďže ich ľudské telo nedokáže spracovať ani vylúčiť, hromadia sa v organizme celý život a spôsobujú rakovinu, poruchy nervového a imunitného systému, neplodnosť a deformácie ešte nenarodených detí.

Rovnako sa do nášho tela dostávajú vďaka rybám, ktoré už majú vo svojom tele mikroplasty. Odpad sa v oceáne pomocou slnečného žiarenia, vetru a zmeny teplôt po čase rozpadne na takzvané mikroplasty, ktoré si ryby mýlia s ikrami iných rýb, planktónom, prípadne ich skonzumujú spolu s ním. Toxickosť plastov sa znásobí v tele ryby, a následne ju skonzumujeme my. Pre predstavu: V oceáne je viac mikroplastov než hviezd v Mliečnej dráhe.

V druhom rade si treba uvedomiť, že úplne bez odpadu to nikdy nebude. Ten totiž vzniká už pri výrobe produktov, i keď v inej forme. Rovnako sa veľa veciam nevyhneš úplne, ale recyklovanie je v tomto prípade super záchrana! (Pozri aj: Prečo recyklovanie NEstačí)

Úprimne sa teším sa ten deň, kedy môj kôš úplne zmizne, a ostane len zaváraninový pohár. Zatiaľ sa len blížim, a dnes ti ukážem, že aj malé zmeny spravia veľký rozdiel.

Vložky a tampóny

Nechcem si predstaviť to množstvo, ktoré nám pláva v oceánoch. Prakticky nerozložiteľné, ryby si z toho dom nepostavia a o existencii podvodného upíra, ktorý žije z tvojej krvi, mám tiež pochybnosti.

Takže šup-šup, jednorázová investícia do menštruačného kalíšku, alebo vložiek na viac použití. Za jeden rok minieš 264 vložiek/tampónov. Všetok tento odpad končí na skládkach alebo v oceánoch. Narozdiel od nich, menštruačný kalíšok ti vydrží až 10 rokov! No a počas periódy ho stačí vymeniť raz za 12 hodín. Vyrobený je z lekárskeho silikónu, čím je zmenšené riziko infekcie (v porovnaní s tampónmi). Ceny kalíšku sa pohybujú okolo 20€.

Mikroténové sáčky a igelitky

Takmer 2 milióny nových tašiek a vreciek sú použité každú minútu po celom svete. Väčšina z nich taktiež len raz. Pritom je riešenie tak jednoduché! Plátené tašky už nájdeš takem v každom obchode pri pokladni. Za 1€ je tvoja navždy.

Na zeleninu, ovocie i pečivo som si zaobstarala bavlnené vrecúška. Tie sa dajú kúpiť online vo viacerých obchodoch, alebo si ich uši. Zo záclony, z plachty, z návlečky na paplón… A ako šnúrku na zavretie, môžeš použiť staré šnúrky do topánok.

Slamky

Iba v UK sa ročne spotrebuje 8,5 bilióna slamiek, ktoré sa použijú raz, a potom vyhodia. Pritom je tak jednoduché mať pri sebe svoju vlastnú – bambusovú, kovovú alebo sklenenú. Ich ceny sa pohybujú od 1-2€

Plast: fľaše, príbory, poháre…

Rozumiem, že sa jednorázové príbory hodia na opekačky s kamošmi, pikniky s rodinou… Nie. Vlastne nerozumiem.

Takmer 20 000 plastových fliaš je kúpených každú SEKUNDU po celom svete. Z nich je iba 7% zrecyklovaných na nové fľaše. Investícia do antikorovej fľaše je správny krok nielen pre životné prostredie, ale aj svoje zdravie (BPA free). Plastové príbory sú taktiež zbytočnosťou, ktorú vieme jednoducho nahradiť. Cestovný príbor stojí do 5€, a zaberie minimum miesta v kabelke.

Vatové tyčinky

Podľa niektorých doktorov by sa uši nemali čistiť vôbec. Pre mňa je to ale zvyk, ktorý sa nedokážem odnaučiť. Vymenila som ich za vatu na špajdli a som spokojnejšia.

Servítky (kapesníky)

Dedko mal vždy také srandovné štvorcové látky v skrini. Ešte aj ja ako dieťa som ich používala. Vlastne ani neviem kedy som ich prestala používať. Zaujímalo by ma, čo sa s nimi stalo.

Samozrejme, že papierové vreckovky sú recyklovateľné, no odpad vzniká aj pri výrobe. Pokiaľ nemáš možnosť navštíviť starých rodičov, a pohrabať sa trochu v ich skrini, na YouTube je veľa návodov, ako si ich môžeš sám ušiť. Alebo použi tie z recyklovaného papiera. Lepšie niečo ako nič.

Pozri aj: Ako cestovať ekologickejšie?

Prečítaj si aj: