Trápi ma veľa otázok, na ktoré hľadám odpovede. Najviac zo všetkého odmalička túžim zmeniť svet. Jednoducho vytvoriť lepšie miesto pre život, kde bude menej zla.
Okolie mi zvyklo vravievať „Šetri energiu, ty svet nezmeníš, aj ja som mala také plány v 20-tich. Z niečoho žiť musíme, prestaň s tým. Veď je to jedno. Si len jedna z miliardy.“. Prešlo však pár mesiacov čo sa snažím byť zmenou, ktorú chcem vidieť vo svete (Gándhí), a niečo sa deje. Zrejme sa niečo deje aj u teba. Drobnosti ako obmedzenie slamiek, igelitiek, PET fliaš… Aj to sú kroky k svetlejšej budúcnosti našej planéty.
Je viacero možností, ktoré ľudia skúšajú, aby dosiahli zmenu.
Diskutujú.
Veľa rečí, ale skutek utek. Typickým príkladom sú školské parlamenty. Vlastne, akékoľvek parlamenty. Preč od politiky. Je fajn sa o veciach baviť, no viac cool je veci aj robiť.
Zarábať milióny.
Jasné, s peniazmi ide všetko ľahšie, no pokiaľ boháčovi chýba rozum, narobí viac škody ako dobroty. Myslím, že netreba uvádzať príklady. Každý vie.
Byť počuť a VIDIEŤ!
Súhlasím. Z časti. Do úrovne, kedy si ťa všimne okolie a inšpiruje sa tvojim správaním. Akonáhle to presiahne hranicu zdravého rozumu (alebo aspoň zmýšľanie priemerného človeka žijúceho v našej spoločnosti), nie je to ok. Ľudia priviazaní o stromy, lepenie nálepiek ,,zbytočný obal“ v supermarketoch… Snaha zviditeľniť problém, otvoriť diskusiu. Ja to chápem, no väčšinou to vedie len k diskusii o ich duševnom zdraví, a od problému sa buď odhliada, alebo ešte horšie, vrhá to naňho zlé svetlo.
Je to niečo ako postaviť sa na ulicu s megafónom a kričať na ľudí ,,Hej! Hej ty, rob to podľa mňa! Pi bez slamky! Neber si ten sáčik! Recykluj!“. Ako by si sa cítil? Ja mám z toho hlavne negatívne pocity, odpor a just by som to robila. Od nepamäti ľudia pátrajú po odpovedi na otázku ,,prečo?“. Potrebujú, aby im veci dávali zmysel. Takže ak chceš dosiahnuť zmenu týmto spôsobom, nestačí ukazovať ČO robiť, ale PREČO ich robiť!
Všetko zosmiešniť.
Uvažovala som, či aj toto sem patrí. No očividne sú jedinci, ktorí si skutočne myslia, že nadávaním na všetko dosiahnu zmenu. Nenávistné komentáre, jediné súvislé vety ktoré povie k téme sú ,,Na Slovensku sa nič nedá. Tu je to na hovno. Inde sa majú lepšie/je to tam ľahšie…“. Aj by mohol mať pravdu, no opäť – čo z toho, keď nepovie ako inak to treba, prípadne prečo si myslí, že je to tak? Prísť s riešením je to najvzácnejšie!
Nechať tých druhých (múdrejších) zmeniť svet.
Či je to nedostatok sebavedomia, alebo lenivosť. Je to jedno. Výsledok bude vždy rovnaký – ticho sa prizerať, veď ono sa to nejak spraví.
Ignorovať.
Akoby tiché prizeranie sa nestačilo. Odvrátiť zrak. Problém sa nevyrieši tak, že sa naňho vykašleš.
Byť slávny.
To isté ako pri boháčoch. Človek, ktorému chýba uvedomelosť a zodpovednosť za svoje činy v širšom chápaní, narobí viac neplechy. YouTuberi, ktorí propagujú nakupovanie nepotrebných vecí na Wish, fashion bloggerky vystrihnuté z katalógu HM…
Mať moc.
Tu sa zastavme. Doma som veľa počúvala, ako musím byť niekto na to, aby som zmenila svet. Zákony menia iní ľudia, ako sme my. Som len kvapka v oceáne. Čuduj sa svete, TY moc máš! Máš dve ruky, oči, ústa. Môžeš spraviť viac ako si myslíš. Petícia, ktorú sme podpisovali pred niekoľkými týždňami dosiahla uzákonenie zákazu produkcie jednorázových plastov od roku 2021.
Keď si nosíš vlastnú fľašu, nielenže neprodukuješ ďalší plastový odpad, ale aj inšpiruješ ostatných. Mimochodom, je skvelý pocit robiť veci, ktoré ti dávajú zmysel. A môže Ti dávať niečo väčší zmysel ako ochrániť priestor pre život Tvojich detí?
Najväčšie zmeny robia uvedomelí ľudia, ktorí opakujú veci malé.
Najväčšiu zmenu robíš TY.
Prosím zdieľaj, aby sa osveta dostala aj medzi ostatných ľudí.