Po výletoch sa cítim naplnená, oddýchnutá, plná (seba)poznania… No nie po všetkých. Niekoľko krát sa mi stalo, že som sa vrátila domov, no cítila som, že som niečo zabudla. Niečo mi chýbalo (a výnimočne to nebola nabíjačka!). Jednoducho som tušila, že som z toho miesta nevyťažila všetko.

Po pozorovaní mojich výletoch som zistila, že pre dokonalosť každej cesty musím mať naplnené 4 základné pátrania: História, Moderná výnimočnosť, Dobrodružstvo a Jedlo! Plus to musí mať tempo! Nižšie je každá kategória vysvetlená bližšie + uvedený príklad.

História

Každé mesto/miesto dýcha aspoň kúskom histórie… Cítim sa zahanbená sama pred sebou, keď si nestihnem dostatočne naštudovať históriu daného miesta pred tým, ako prídem. Nestačí mi totiž, že daná budova vyzerá skvelo na fotke. Keď vopred viem, čo sa tu dialo, aké je to staré, prípadne súvislosti s miestami, kde som už bola, celá návšteva sa nesie v inom duchu.

Bol v tomto kostole pokrstený nejaký kráľ? Má táto dedinka zaujímavý príbeh z druhej svetovej vojny? Má daná budova úchvatnú architektúru, ktorou predbehla svoju dobu? Aké povesti sa viažu k tomuto hradu? Je tu nejaká záhada?

Moderná výnimočnosť

V tejto kaviarni si môžme predstaviť čokoľvek… Väčšinou nehľadám nič špecifické – buď sa nechám prekvapiť, alebo sa spýtam domácich, čo neturistické mi odporúčajú navštíviť. Môže to byť ich obľúbená kaviareň, schované miesto v parku, obrovské graffiti na panelákoch, alebo iná forma street artu. Ale kludne aj Aquapark, chodník korunami stromov, skate park či výstava/múzeum. Ide hlavne o atmosféru a originálne pojatie.

Miesta, ktoré mali pre mňa špeciálnu atmosféru sú umelecko-ekologická kaviareň La Recyclerie v Paríži, alternatívny umelecký priestor Darwin Eco-systeme v Bordeaux, rovnako ako aj skate park pri rieke v Bordeaux (len ako divák). Mimo Francúzska ma dostali trhy v Maroku, chodník v korunách stromov na Novom Zélande (potme), Tintinove dobrodružstvá stvárnené ako graffiti na panelákoch naprieč Bruselom, či najvyššia budova sveta, Burj Khalifa v Dubaji.

Dobrodružstvo

Nie každé miesto ponúka zoskok padákom, vstup do zóny, kde vybuchol reaktor jadrovej elektrárne (Černobyľ), alebo potápanie sa v jaskyni so svietiacimi červami (Nový Zéland, veľmi odporúčam). Ale to ani nemusí… Stačí, že vyskúšam niečo, čo som ešte nerobila. Je tu Escape Room a mám pár hodín navyše? Super, idem!

Jedlo

Čo krajina, to iné jedlo. Samozrejme. No a ja si neviem predstaviť spoznávať krajinu bez spoznávania jej kuchyne! Síce ako vegetarián/vegán to je ťažšie, stále je sú možnosti. V Thajsku som bola v reštaurácii, kde varia tradičné jedlá, no vo vegánskej verzii. Navyše používajú lokálne BIO suroviny! Rozhodne odporúčam aj vám, reštaurácia Ethos, Bangkok.

Whakarewarewa gejzíry

Príklad môjho dokonalého výletu

Najviac sa hodí dať ako príklad dva týždne na Novom Zélande. Celý výlet ste mohli sledovať na mojom Instagrame v Novembri 2018. Sem dám len highlights ku každej kategórii. 🙂

História – Okrem všetkých dychberúcich prírodných krás (Tongariro crossing napríklad) by som vyzdvihla dedinku Whakarewarewa, kde žijú pôvodní obyvatelia (maori) Nového Zélandu. Zároveň je to jediné miesto na Zemi, kde ľudia žijú v bezprostrednej blízkosti gejzírov. Využívajú ich na vykurovanie domov, kúpanie sa, i varenie!

Moderná výnimočnosť – Môže to znieť smiešne, no skutočne som si užívala informačné centrum v meste Rotorua! 😀 Keďže sme bývali celú dobu v aute, do centra sme prišli kvôli sprche a tiež nabitiu telefónov. Už po prvých minútach som sa tam začala cítiť ako doma… Bosá, s mokrou hlavou a nesmierne šťastná! S tamojšími pracovníkmi sme si zdieľali cestovateľské zážitky a konečne som poslala mame aspoň nejaké fotky, aby vedela, že žijem.

Okrem toho centra však mal niečo do seba aj (vyššie spomínaný) chodník korunami stromov, či obrovské bludisko zo živého plotu, v ktorom sme boli sami.

Dobrodružstvo – prvý krát som vyskúšala Aqua Zorbing! No ikonickejšie bude asi spomenúť 5 hodinovú „exkurziu“ jaskyňou svietiacich červov. Najprv sme zlanili 30 metrov do priepasti, chvíľu kráčali proti prúdu potoka (pod zemou), pozorovali hviezdnu oblohu (čiže červov), v kolesách splavovali potok na druhý koniec jaskyne, súkali sa úzkymi priechodmi a nakoniec liezli z priepasti von. V celej jaskyni nebolo vôbec vidno zásah človeka! Dokonca sa s nami kúpali traja úhori.

Jedlo – Jednoznačne obed varený v gejzíre! Je to rýchle, bezpečné, ekologické a mega chutné!

Všetky tieto príklady sa udiali v rozpätí dvoch dní. Čiže dokonalý výlet nemusí byť veľmi časovo náročný… A dobrá spoločnosť tiež spraví veľa!

Pozri aj:
Ako cestovať zadarmo?
Prírodná kozmetika.

Prečítaj si aj: