Kompletný návod ako na Couchsurfing

Couchsurfing je najlacnejší spôsob ubytovania a funguje po celom svete. Vytvorenie profilu je zadarmo, rovnako aj kontaktovanie hostiteľov alebo ostatných cestovateľov. Okrem poskytnutia ubytovania je to super možnosť na kultúrnu výmenu – väčšiu ako sa môže na prvý pohľad zdať.  Zároveň, hostitelia sa o teba väčšinou budú chcieť postarať, pretože samy cestujú a tak vedia, ako si na tom s financiami aj s časom.  V Tolouse som bývala u Inda, s ktorým sme si vzájomne varili naše tradičné jedlá a ja som si prvý krát uvedomila, ako veľmi rozdielni môžu byť ľudia, no aj tak si rozumejú. Inokedy som bývala v dodávke a každú noc sme spali inde. Raz v horách, raz pri mori a raz dokonca na parkovisku v centre mesta. Na Couchsurfingu je možné všetko!

Overenie

Overenie, čiže zelená vlajka pri tvojom profile stojí 54€, čo je ale nepovinný jednorazový poplatok. Slúži najmä na ukázanie tvojej serióznosti. Tvoj budúci hostiteľ (anglicky Host) nechce riskovať svoje bezpečie vpustením si do domu nedôveryhodnú osobu. Ja však toto overenie nemám a doteraz som problém nemala – rovnako ako veeeľa ďalších cestovateľov.

So zelenou fajkou vedľa tvojho mena získaš aj neobmedzené kontaktovanie ľudí – bez nej môžeš napísať desiatim novým ľudom za deň. Áno, bohate toľko stačí. Ďalšia výhoda overeného profilu je 24/7 podpora.

Foto v profile

Pre zvýšenie tvojej dôveryhodnosti je veľmi dôležité vyplniť profil čo najviac to ide a pridať rôznorodé fotky v dobrej kvalite. To znamená nie fotené kalkulačkou, ani päť rovnakých selfie. Podľa mňa je profil na Couchsurfingu veľmi podobný profilu na online zoznamke – len lepšie vyplnený, čo sa textu týka. Ako som spomínala, fotky by mali byť rôznorodé. Podľa mňa je ideál fotka celej postavy, fotka tváre (aj dve), s priateľmi a samozrejme z cestovania alebo tvojej záľuby. Kreslíš? Ukáž to! Nevravím, že máš uverejniť celú svoju životnú tvorbu – to by bolo kontraproduktívne. Fotografie z galérie, alebo aj z obývačky so štetcom v ruke sú cesta, ktorou ísť. Jednoducho ukáž, že si človek – a navyše človek, ktorý je super a ľudia ho chcú spoznať. Aby som nezabudla. Prosím, nezabúdaj, že fotky musia byť aktuálne! Jeden môj hostiteľ mal fotky staré päť rokov – to som však vopred nevedela. Možno že tebe na tom nezáleží, no za tých 5 rokov sa človek dokáže výrazne zmeniť a zrazu som stretla človeka, u ktorého som mala tri dni bývať a nebol mi vôbec sympatický. Ani trochu. Potom to tak aj dopadlo (klik a čítaj viac)

Hľadanie ubytovania

Môj prvý Couchsurfing bol čerstvo po osemnástke, v Marseille (Francúzsko). Myslela som, že bude neskutočne ťažké nájsť niekoho, kto ma ubytuje. Prvý týždeň snaženia nepadol vôbec na úrodnú pôdu. Poctivo som vyberala každého potencionálneho hostiteľa a písala len tým, ktorí vyzerali najbezpečnejšie. Nikto neodpísal. Väčšina z nich sa ani neprihlásila na Couchsurfing niekoľko posledných mesiacov. Píšem to preto, aby si vedel, že je to normálne a deje sa to – zároveň, kontaktovanie konkrétnych ľudí ti pravdepodobne neprinesie želané výsledky. Jednoducho napíš status s údajmi kedy a kam ideš, prečo hľadáš hostiteľa a koľko Vás je. Takýmto spôsobom som v priebehu ďalšieho týždňa dostala vyše 50 ponúk na ubytovanie – rovnako v Marseille. (fotonávod nižšie)

Zháňať hostiteľa mesiace dopredu môže fungovať, no väčšinou nefunguje. Predstav si, že máš niekoho ubytovať ty. Vieš pol roka dopredu, že tento víkend budeš mať 100% voľný? Nie. Letenku síce musíš mať kúpenú mesiace vopred, no tu musíš trochu zariskovať a veriť, že sa niekto neskôr nájde – alebo choď do hotela. Ideálny čas na bookovanie je podľa mňa mesiac dopredu. Najviac dva mesiace, najmenej dva týždne. Potom je to zbytočný risk a s ním spojený stres.

Návod na hromadnú žiadosť o ubytovanie:

  

Výber hostiteľa a bezpečnosť

Opitý hostiteľ, ktorý sa ťa snaží znásilniť, ale aj skvelý človek, s ktorým budete ešte dlho v kontakte. Cez všetky referencie a overené profily nikdy nemáš 100% istotu, že človek na druhej strane vašej konverzácie bude normálny. Najlepšia rada, ktorú ti môžem dať je, daj na svoju intuíciu. Keď má 40 dobrých referencií, ale nepozdáva sa ti, ani nemusíš vedieť prečo, nechoď do toho. Raz som presvedčila samú seba, že to bude v pohode (mal veľa kladných referencií) a skončila som s obranným sprejom pod vankúšom na tri dni. V múzeu som síce spoznala človeka, ktorý bol ochotný ma ubytovať, keď zistil čo sa stalo – ja som sa však bála aj odísť skôr.

Keď máš už niekoľko ponúk, preštuduj si ich profily, pozri fotky a ak máš z niekoho dobrý pocit, prijmi to! Pokiaľ nemáš zrovna cestu okolo sveta, teda vyrážaš zo Slovenska, každého poteší nejaká drobnosť z našej krajiny. Môže to byť pohľadnica, naše sladkosti alebo aj fľaša tatranského čaju či borovičky.

Ďalšia vec, ktorú som si po prvej skúsenosti zaužívala je nechať si spätné vrátka. Jednoducho ďalší hostiteľ, ktorý bude slúžiť ako náhrada v prípade núdze. Nie, nie je to neetické, je to bezpečné a pomerne bežné.

Po pobyte

Po pobyte máte obaja dva týždne na napísanie referencie toho druhého (rovnako ako Airbnb). Tvoju referenciu nebude nikto vedieť skôr, ako ju napíšete obaja. To znamená, že ak tam nastal nejaký problém, treba o tom dať vedieť – no nemusíš sa báť, že by ho tvoja referencia ovplyvnila v písaní. Neuvidí ju vopred.

P.S.: Všade som písala o hostiteľovi v mužskom rode. Samozrejme, že ťa môže ubytovať aj dievča – mne sa to však doteraz nepodarilo, a aj ostatní cestovatelia vravia, že to nie je bežné. Rovnako máš väčšiu šancu ubytovať sa keď ideš sám, prípadne vo dvojici.

Strach z neznámeho je prirodzený. Dobrodružstvo však čaká priamo za jeho prekonaním. Tak, už máš účet založený? Vyraz na cestu!

Prečítaj si aj: