Ako na cestovanie bez nákladov a dobrovoľníctvo v zahraničí

  1. Domov
  2. Blog
  3. Cestovanie
  4. Ako na cestovanie bez nákladov a dobrovoľníctvo v zahraničí

Zbožňujem cestovať. Ale nie len tak, no s nejakým ďalším účelom. Napríklad s dobrovoľníctvom, respektívne prácou za ktorú dostanem ubytovanie a stravu… Vždy som uprednostnila Airbnb pred hotelom, a Couchsurfing pred Airbnb. Až potom som sa dostala k dobrovoľníctvu v zahraničí. Bývanie u domácich má niečo, čo ti nedá žiaden allinclusive hotel s tobogánom priamo z tvojej izby. Spoznáš krajinu zvnútra, aj s jej zvykmi – ktoré sa líšia región od regiónu, a navštíviš miesta, ktoré nie sú napísané v žiadnom ,,what to do in…“ článku.

Zároveň však viem, že je na trhu množstvo organizácií, ktoré si za sprostredkovanie dobrovoľníctva pýtajú veľké peniaze, čo je… No, jednak si to nie každý vie dovoliť, ale taktiež sa (aspoň mne osobne) nepáči platiť si za to, že chcem ísť niekomu pomôcť. Samozrejme že sú organizácie, ktoré potrebujú aj tú finančnú pomoc a je to legitímne, no dovolím si tvrdiť že je to väčšinou len biznis. A tie, ktoré sú zadarmo (respektíve  za symbolický poplatok) sa ťažko hľadajú. Až doteraz!

Európsky zbor solidarity

Európsky zbor solidarity (ESC), v minulosti nazývaný Európska dobrovoľnícka služba je projekt EU, cez ktorý môžeš vycestovať do zahraničia na 1 až 12 mesiacov. Všetko je hradené. Tým „všetkým“ myslím skutočne všetko – poistenie, cestovné náklady, ubytovanie, príspevok na stravu a „vreckové“ na spoznávanie krajiny, ale aj jazykový kurz. Jeho zameranie sa líši od každej krajiny, i od každej ponuky. Zaručene nájdeš aj niečo pre seba. Práca s mládežou, deťmi, učenie, kancelária, príroda, šport, umenie, médiá, ekológia… Žiť môžeš v akejkoľvek krajine EU + zopár mimo únie, ako napríklad Turecko či Ukrajina. Konkrétne projekty uvidíš až po registrácii do portálu. Potom ti taktiež budú chodiť ponuky mailom podľa tvojich preferencií. Nemusíš preto pravidelne kontrolovať web, či tam niečo nové pribudlo. Počas dobrovoľníctva cez ESC by si nemal byť zamestnaný ani študent, no počas pandémie sa to jemne zmenilo a študovať môžeš (online), no musíš mať dostatok času na dobrovoľníctvo.

Ako je to s financiami?

Za účasť na projekte neplatíš nič. Ani žiaden registračný príspevok. Je to pre teba teda 100% zadarmo, a ešte si aj vieš čosi ušetriť (ale radšej si uži danú krajinu naplno!). Ako som už spomínala, máš zabezpečené ubytovanie, a dostávaš príspevok na stravu, cestu a „vreckové“ na spoznávanie krajiny a kultúry. Reálne sa teda tvoj príjem počas dobrovoľníctva pohybuje v stovkách eur, v závislosti od krajiny. Na Slovensku napríklad dobrovoľníci dostávajú okolo 250-300€, na Malte je to cca 450€… Počíta sa to z toho aký je finančne náročný život v danej krajine. Konkrétnu sumu príspevku by si mal zistiť už pri podávaní prihlášky na konkrétny projekt, alebo najneskôr pri spoločnom videohovore. Čo sa týka podmienok účasti na ESC, je to určené pre ľudí vo veku 18-30 rokov (vrátane). Ak máš 30 rokov, stále sa môžeš zúčastniť, no v deň začatia projektu nesmieš mať 31 rokov. Registrovať sa do portálu však môžeš skôr, už keď máš 17. Môžeš si tak vopred vyhliadnuť projekt, ktorý by ťa zaujímal, ale aj získať väčší rozhľad v možnostiach. Treba si však dať pozor na to, že každý občan má len jednu možnosť vycestovať! Respektíve 2, ak to spravíš takto…

V čom je háčik?

Sú dva druhy ESC – krátkodobý a dlhodobý projekt. Krátkodobý je do 59 dní, dlhodobý do 12 mesiacov. Ty máš nárok na 12 mesiacov projektu v zahraničí, ale zároveň si ich môžeš vybrať maximálne na dva krát, a iba v tomto poradí: Najprv pôjdeš na krátkodobý projekt (do 59 dní), potom na dlhodobý, ktorý tým pádom môže byť až do 10 mesiacov. Jednoducho tak, aby si neprekročil celkovou dĺžkou oboch pobytov 12mesiacov.  Samozrejme, môžeš si vybrať aj všetkých 12 mesiacov naraz a stráviš ich v jednej krajine na jednom projekte. Treba si však dať pozor na to, že akýkoľvek projekt nad 59 dní sa už berie ako dlhodobý. A ak ideš na prvý projekt dlhodobý, nemáš nárok na druhý (ani krátkodobý) projekt.  Proces vycestovania sa môže zdať komplikovaný, no nemáš sa čoho báť, väčšinu práce za teba spraví vysielajúca a prijímajúca organizácia. Ty musíš iba vyplniť životopis a motivačný list na webe, odpísať na žiadosť organizácie, zavolať si (tak na hoďku max) a čakať či si ťa vyberú. Ak hej, podpíšete zmluvu, kúpiš si letenku a ideš. Po príchode ti je letenka preplatená (do výšky cca 275€, mení sa to v závislosti od krajiny). 

Pozri aj: Ako žiť eko v študentských podmienkach?

spolupráca

Workcamp

Úprimne, nie som si istá či sem aj naďalej patria Workcampy… Za účasť na nich si totiž platíš sám. Finančne to ale stále vychádza lacnejšie ako dovolenka v daných krajinách, a môže to byť skvelý spôsob ako vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a zdokonaliť sa v jazyku. Pokiaľ si rodič a máš dieťa čo pomaly končí strednú školu, pošli ho na pár týždňov do sveta. 

Trvajú 2 až 3 týždne, a sú prevažne zamerané na verejnoprospešné aktivity – čistenie pláže, stavanie detského ihriska, obnova zrúcanín, práca so zvieratami… Väčšina projektov je 18+ až neobmedzene, no nájdu sa aj pre teenagerov (najčastejšie do Nemecka), od 16 rokov. Workcampy však nie sú limitované na EU! Nájdeš ich po celom svete. Čo hovoríš na Mexiko, Kanada, Čínu, Japonsko, či Ugandu?

Somár

WWOOF

Práca na farmách – väčšinou malých, rodinných. Zameranie sa opäť líši od krajiny a každej farmy. Výroba syrov, strihanie a pasenie oviec, výroba vína, poľnohospodárstvo, dokonca aj stavba ekologického domu. Čokoľvek si predstavíš. Nerada to volám organizáciou, pretože to nie je typický príklad. Zaplatíš členské 15€ na rok, a cestuješ a pracuješ koľko chceš a kedy chceš. Všetko si vybavuješ sama s konkrétnou farmou – wwoof je len platforma na ktorej sa nájdete. Priemerne robíš asi 4 hodiny po-pia. Na výber máš zo všetkého. Od zvierat, cez pole až po drevorubačstvo. Bývať môžeš v stane, v karavane či v izbe, ba dokonca aj na zámočku. Peňažnej odmeny sa nedočkáš, no o stravu a ubytko sa starať nemusíš. Ja som cez WWOOFing strávila dva týždne na farme vo Francúzsku, kde som vyrábala syry a dojila kravy. Aj naše krajiny sú v tomto programe zapojené: Česko: 40 fariem Slovensko: 9 fariem

wwoof slovensko

(zelená farba – vlastná stránka WWOOF / oranžová farba – wwoof Indipendents / sivá farba – zatiaľ neaktívne)

Workaway

Je to taká kombinácia všetkých dobrovoľníckych projektov. Opäť sa platí jednorazový poplatok (cca 20€ na rok), no potom je na tebe koľko a kam cestuješ. Máš síce zabezpečenú iba stravu a ubytko, no rodiny ťa rady zoberú na výlety po okolí, a z vlastnej skúsenosti viem, že už len pobyt v rozličných krajoch a rodinách, ti dá oveľa viac ako klasické dovolenky. Cestovanie nemusí byť iba o krásnych fotkách z pláže.

Práca v záchrannom centre pre divé zvieratá, pre morské živočíchy, záhradkárčenie, farmy, ale aj robota na recepcii hostela… Podľa mňa je toto najlepšia možnosť pre digitálnych nomádov, pretože robíš priemerne 4 hodiny denne, takže máš aj dostatok času na prácu na vlastných projektoch, alebo na cestovanie a spoznávanie krajiny.

Nech ideš kamkoľvek, mysli na bezpečnosť. Pripravila som pre teba aj zoznam vecí na ktoré myslieť ak cestuješ sama.

dobrovoľníctvo v zahraničí

Au-pair

Zrejme si už narazila aj ty na tisíc ponúk au-pair v zahraničí. Sľubujú ti priateľstvá na celý život, párty každý víkend, a zarobené ,,ťažké prachy“. Určite nemaj prehnané očakávania. Byť au-pair je super, ale stále je to práca. Voľný čas je rozkúskovaný, a kamoši sa tiež hľadajú o čosi ťažšie – aspoň tí prví.

Pokiaľ sa dá, vybavujem si veci radšej sama, ako cez agentúru. Preto odporúčam Aupair world. Pre au-pair je úplne zadarmo, a spojí ťa s vierohodnými rodinami po celom svete. Akože fakt všade. Navyše organizujú webináre pre au-pair pred vycestovaním, ale aj pre tie, ktoré už sú v zahraničí, a potrebujú s niečím pomôcť.

Veľa dievčat chodí ako au-pair do zahraničia (hlavne do Anglicka) cez rôzne FB skupiny. Potom sa vrátia domov s negatívnou skúsenosťou, a veľa krát už za hranice nevycestujú. Aspoň nie za prácou. Umývajú riad, žehlia, perú, hrajú sa s deťmi, varia, viac-menej robia slúžky… Ťažko povedať, či je to nedostatkom komunikácie pred príchodom, alebo pofidérnosťou rodiny. Cez vyššie uvedenú stránku som však nepočula o nikom, kto by sa sťažoval. Taktiež s rodinami uzatváraš pracovnú zmluvu, kde máte pevne stanovenú náplň práce aj finančné ohodnotenie. Ja som strávila ako au-pair 6 mesiacov vo Francúzsku, a 3 mesiace v Belgicku.

Ako je to s financiami?

Čo sa týka tvojho platu, veľmi záleží od krajiny do ktorej ideš, a či budeš žiť na dedine alebo v meste. Plus samozrejme koľko hodín denne budeš robiť – niektorí potrebujú len 2 hoďky denne, iní zase aj 8. Aby som ti ale povedala aspoň cca čo môžeš očakávať, je to tak 250€ – 700€Dĺžka pobytu sa líši len od možností rodiny, a tých tvojich. Niekedy je to mesiac, inokedy rok. S rodinou si odporúčam dohodnúť Skype, pred podpísaním zmluvy a skontaktovať sa ideálne aj s ich starou au-pair. Láka ťa to? Skvelé, pretože som pre teba spísala kompletný návod ako sa stať au-pair bez agentúry! Čoskoro vyjde ako ekniha, tak mi na seba nechaj kontakt a ja sa ti ozvem. 🙂 

au-pair v zahraničí

Animátor voľného času

Práca dosť podobná ako au-pair. Ťažko povedať, či je náročnejšia, alebo naopak. Platovo tiež dosť podobné, možno o kúsok lepšie. Veľmi však záleží od krajiny v ktorej budeš pracovať, aj od tvojich skúseností. Vo všeobecnosti sa však pohybuje od 500€ do 900€ + hradená strava ubytovanie. Stačí pred letom sledovať skupiny s brigádami na FB, prípadne Profesiu či piamo Prostaff. Bývajú plné ponúk pre animátorov do hotelov…

Tvojou náplňou práce bude tvoriť program pre hotelových hostí a ich deti, zúčastňovať sa na programe, komunikovať s nimi a zabezpečiť ich spokojnosť. Preto sú najčastejšie podmienky ovládať aspoň jeden cudzí jazyk na dobrej úrovni, mať vyšportovanú postavu a byť milá, usmievavá. Ideálne by bolo, ako pri každej práci, mať aspoň nejaké predchádzajúce skúsenosti. Po pohovore ťa čaká animátorský kurz. Môžeš si ho spraviť kľudne spraviť aj pred pohovorom, no každá agentúra trvá na tom, aby si prešiel aj tým ich. Pokiaľ už jeden máš, nevadí, môže sa to brať aspoň ako-taká skúsenosť. Ja ich mám 4, a ani jeden ma nenaučil to, čo mi dala prax. No majú zmysel, a keď dochádzajú nápady, zachránia ma basic hry a tance zo školení. Rovnako nájdeš v daných skupinách a stránkach ponuky aj na čašníkov či delegátov…

dobrovoľníctvo v zahraničí

Ak by si mal akékoľvek ďalšie otázky, alebo chceš zdielať svoju skúsenosť, rada si to prečítam v komentároch, alebo na Instagrame @jasterka.menny 🙂

Šťastnú cestu!

Pozri aj: Kontaktovali ťa Mladí a úspešní s „jedinečnou príležitosťou? Zisti o čom to v skutočnosti je.

Prečítaj si aj: