SOCIÁLNE SIETE

1. Tinder a iné ,,randiace“ appky

Už dávno neslúžia len na nájdenie životnej lásky; v preklade spoločnosť na jeden večer/noc. Nájdete tam množstvo cestovateľov, ktorí hľadajú sprievodcu po meste, prírode, spoločnosť na pivo, pre spoznanie iných kultúr a menej známych zákutí v okolí.

Stačí napísať úprimný profil o tom, kto si a prečo si na Tindri. Z vlastnej skúsenosti viem, že okrem ,,jednonoclažníkov“ nájdeš niekoľko milých ľudí, ktorí ti všetko poukazujú a možno ostanete v kontakte aj po tvojom odchode!

InéBadoo – OkCupid – Coffee Meets Bagel – Bumble

2. Facebook

Stačí vyhľadať „Friends of my friends who live in [MESTO / KRAJINA]“ a nájdeš zaujímavých ľudí, ktorým by vás mohli predstaviť vaši priatelia. A hneď máte prvú tému na rozhovor!

Alebo napíšte jednoduchý status na Facebook s vašimi cestovnými plánmi a termínmi (napr. „Budem v Barcelone v prvej polovici mája – poznáš niekoho, koho by som mal stretnúť?“). Možno ťa prekvapia neuveriteľné osoby (alebo organizácie, destinácie), s ktorými ťa spoja.

3. Instagram

#TVOJEMESTO

Myslím, že toto je jeden z najrýchlejších spôsobov. Nájdeš množstvo, hneď prestalkuješ, keď sa nepozdáva, hľadáš ďalej. Keď sa pozdáva, môžeš hneď napísať.

4. Couchsurfing

Okrem hostiteľa nájdeš aj iných cestovateľov v okolí, skupiny, akcie, rady… Všetko na jednom mieste a zadarmo.

5. TravBuddy

Stránka TravBuddy, ktorá bola navrhnutá špeciálne pre pomoc cestovateľom, sa môže pochváliť viac ako 500 000 používateľmi – cestujúcimi i miestnymi obyvateľmi – ktorí sa zdajú byť aktívni aj v najodľahlejších kútoch sveta.

6. Meetups

Na Meetups nájdeš bezplatné skupinové aktivity organizované miestnymi ľuďmi. Najčastejšie sa používa vo veľkých mestách a akcie typu Couchsurfing. Sú veľmi hit-or-miss.

7. EatWith

U nás takmer vôbec nepoužívaná, no v zahraničí sa teší veľkej popularite! EatWith spája miestnych kuchárov s cudzími ľuďmi. Dobre sa najedz a stretni domácich – súčasne.

priatelia

SOCIÁLNY ŽIVOT

1. Excuse me, I’m new here … Could you help me, please? Na vlakovej stanici, v centre mesta, v obchode… Nezáleží na tom, ako dlho si v zahraničí. Túto frázu môžeš použiť kedykoľvek. Alebo stačí keď budeš dostatočne zmätený – to vieš… Dievča zo Slovenskej dediny, prvý krát v berlínskom metre bez základov nemčiny. Do troch minút som mala osobného sprievodcu.

2.Spoločenské tance

Blues, salsa, swing a argentínske tango: svet partnerského tanca je obrovský, vrátane začiatočníkov, a šokujúco jednoduchý spôsob stretnutia s novými ľuďmi v takmer akomkoľvek veľkom meste.

Nie všetky tanečné štýly budú k dispozícii v danom meste; preto treba byť ochotný ponoriť sa do akéhokoľvek miestneho obľúbeného môže byť – ako tango v Buenos Aires. 

3. Športy

Spojenie s ľuďmi, ktorí zdieľajú vašu (možno ešte neobjavenú) lásku k športu, môže byť ten správny impulz pre nájdenie skvelej partie kamarátov. Futbal, fitness, frisbee, beh, lezenie, šerm, volejbal a iné športy, ktoré môžu ľahko prijať nových členov rôznych úrovní schopností (bez veľkého množstva vybavenia) sú najlepšie voľby.

4. Jazykové kurzy

Skupinové jazykové kurzy sú skvelé pre stretávanie sa s ostatnými cudzincami a umožňujú vám lepšie komunikovať. Môžeš buď navštevovať oficiálny kurz v jazykovom inštitúte, alebo sa pozrieť na bezplatné stretnutia s jazykovou výmenou. Najčastejšie sú inzerované v ubytovniach, na Couchsurfing alebo Meetup, alebo cez skupiny pre konkrétnu lokalitu. Jeden z takýchto výmenných kurzov je v Bruseli; slovensko-flámsky.Inde som sa so slovenským ešte nestretla…

5. Dobrovoľníctvo

Dobrovoľníctvo nie je iba práca v charite, príspevok do verejnej zbierky, zbieranie odpadkov v meste alebo záchrana detí v Afrike…! Ako dobrovoľník môžeš organizovať festivaly, vlastné projekty – alebo participovať na už existujúcich. Môžeš robiť svoju prácu snov – a možno práve vďaka dobrovoľníctvu ju získaš (celkom bežná vec – mimochodom).